Sabah kahvaltısı

1 /
genelde insanlar konuk ya da misafirleri davet ederken akşam yemeklerini tercih ederler ancak kahvaltıya davet edilmek bana hep daha yüksek bir samimiyet seviyesi gibi gelir. evde ya da dışarıda fark etmez birisi beni kahvaltıya davet etmişse bunu daha özel bir şey olarak görürüm nedense. akşam yemeği, böyle tüm işlerimi halledeyim de en son sıra sana geliyor demek gibi, ama kahvaltı daha çok uyanır uyanmaz seni görmek, seninle görüşmek istiyorum, güne senle başlarsam günüm iyi geçeceğini hissediyorum demek gibi...
Uzun ve kalabalıkla olanını pek sevdiğim öğündür. O masadan hiç kalkmadan akşam yemeğine bağlananı makbuldür. Bolca çeşitle kahvaltı yapılır, çaylar içilir, kahveler pişer gelir, üzerine tatlısı.... masadakilerin derdi tasası kalmayıncaya kadar kahkahalar havada uçar, akşamına pammık gibi olunur. Özledim yahuu.
2 saat fiziksel olarak yardıracaksın, ev halkı kahvaltıyı yapmış olacak. Sonra sen gelip sofraya yalnız oturacaksın, yanında perhizci, diyetçi kimse olmayacak. Temiz bir kahvaltını yapacaksın, yeme işi bittikten sonra açacaksın arabesk müzik 6 -7 bardak çayı 30 dk da içeceksin. Sonra üzerine 2 saat uyku. Vücut ve ruh uyandığın an taş gibi olur. Olay bu.
Her sabah gözümü açtığımda ne hazırlayacağım dediğim ilk öğün..
sabah uyanmak yeterince bünyeme eziyetken bir de evde kahvaltı hazırlayan tek birey olmak çok içler acısı yani istediğim saat uyanıp hazır bir kahvaltıya oturmak kadar basit hayalleri olan bir insanım neticede...
bazı uzmanların ufaktan "sabah kahvaltısı sağlıksız" diyerek el atmaya çalıştığı fekkat kesinlikle buna izin vermeyecek olduğumuz yegâne kahvaltı türü. akıl var mantık var, sabah yediğin akşama kadar erir zaten ama o öğünü atlarsan akşama doğru bastıran ve durdurulamayan açlık hissi sana bol bol yağ olarak geri dönecek.

sabah kahvaltısında; yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz...