saç dökülmesi

2 /
insanı bunalıma sokuyormuş. ben yaşlarda bir arkadaşım bir kaç aydır aynaya bakmıyorum demişti. saçları dökülmüş beyazlamış. bizim nesil zaten hepten çökmüş hatta geçenlerde memleketten yeğenim geldi saçları beyazlamış. benden 10 yaş küçük. küçücük bir çocuktu peşimde dolaşıyordu bu.
çok şükür öyle bir derdim yok ancak sıcak suyun zarar verdiğini duydum. illa ki tek bir nedene bağlı değildir. hatta soğuk su cilde ve saçlara iyi geliyormuş.
Donald Trump'ın saçına olan takıntısını bilirsiniz he işte benim takıntım onun en az iki katı keşke kel de iyiyim zaten diyip yoluma devam edebilsem. Bu arada kelken de soner sarıkabadayı oluyorum ama sevmiyorum arkadaş, Bi ara sırf seyrelme arttı diye kel dolaştım alışamadım gitti. Sonra iyiki saçları bigayret geri getirmeyi başardık şu an bi Johnny Cash'in gençliğindeki gibi. Size tek tavsiyem iyi beslenip bol bol terleyen kadar spor yapın saç sağlığınızdan tutun tüm vücuda iyi etkisi olacak ve en sonunda kel kalsanız bile yakışıklı bi kel olacaksınız.
çok nedeni olabilir. benim bildiklerim sinir-stres, demir eksikliği, çevresel nedenler, suyun kalitesi, beslenme alışkanlığı, ırsi nedenler. açıkçası benimki beslenme ve dolayısıyla kan değerlerimin düşük olması ve ırsi sebeplerden sanırım. yakın zamanda bir şampuan aldım, şimdi onu kullanıyorum, sanki dökülme miktarı azaldı. bakalım zamanla etkisi nasıl olacak.
döküle döküle bir şey kalmadığı için yazayım dedim.
önceleri hacmini nasıl arttırırım derdine düşmüştüm. hacmini arttırdıkça dökülen yerleri kapatabilirim diye düşündüm çünkü. başımı öne eğip kurutuyordum saçlarımı ki kabarık olsun dökülen yerler belli olmasın diye. artık maalesef ne yapsam ne etsem de kapanmıyorlar. arkalardan tutam tutam gelen saçlarım artık şakaklarımın açılmasıyla birlikte devam ediyor. sıfıra vurmayı düşünüyorum ama uzaması çok zaman alıyor. şimdi değil de yazın var böyle bir planım, öyle daha iyi hissedeceğimi düşündüğüm için.
dökülmesinin sebebi ise; stres. :)
Bu akademik bir konu. Yani bilimsel arka planı olan bir durum. Bu nedenle önce durumu doğru tespit etmeli.

Saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi mi yoksa deride kızarıklık pullanma vs gibi belirtilerle gelen deri hastalığı sonucu mu bunun analizi gerek.

Bir de dönemsel olarak lokal dökülmeler var. Halk arasında saç kıran vs deniyor.

Sorunu önce doğru teşhis etmek gerek. Eğer erkek tipi saç dökülmesi varsa ve ailede erkeklerin amca baba vs saçları döküldü ise genetik olarak gelen bir durum olduğu için yapacak çok şey yok ama yine de saç ekimi vs olabilir.

Not kel değilim programda izledim. Dermatolojik muayene olun.