sadelik

1 /
Gösterişe, yapaylığa, aşırıya kaçmadan yaşamak; etiketsiz, kendine yeter, ifrattan, tefritten, gereksizden muaf, olduğu kadarıyla, bir hırka bir lokma ile bakla oda, nohut sofada yaşamak.
Tanımlarımı çağrıştırdı bana. Genellikle sade ve anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösteririm. Çünkü en büyük korkumdur yanlış anlaşılmak ya da anlaşılamamak. Kendimi açık ve net bir şekilde ifade ederim ki karşımdaki insanda soru işaretleri kalmasın, durup durup kafasında başka şeyler kurmasın isterim. Neden mi? Çünkü bunu sıklıkla yaşayan ve bu durumdan pek memnun olmayan birisiyim. Yaşayan bilir kıymetli yazarlar...
Sadeliği savunacağız.

..Sade bir hayat, sade bir giyim sade bir ev, sade arkadaşlar. Dünya bütün ışıltısı ile karşımızda duracak ama biz şu hadis-i şerif'i mihenk taşı yapacağız; "Sadelik, imandandır.””
özün, hakikatin öne çıkarılmasıdır. Kalabalık bu özü ve hakikati maskeliyor. Sohbet ederken kelimelerin kalabalığı, zihnin kalabalığı, odanın, masanın, kıyafetlerin ve hatta saçın başın kalabalığı bile göze batıp huzur kaçırıyor. Oysa insan çok az konuşarak anlaşmayı istiyor. Kahve içeceği zaman yapışkan bir lokumla, abartılı fincan takımıyla değil sadece kahvenin kendisini istiyor. Bir insanın yüzünde gözlerinden başka dikkat çekecek, dalıp gidilecek başka bir yer olmasın istiyor. İnsan var oluşun kendisini farkedebilmek, hafifliğiyle yükselebilmek, prangalaşan eşyanın, nesnenin engelinden kurtulmak istiyor.
Sade kalabilenlerin barındırdığı özellik.
bütün bu şatafata, bütün bu gösterişe, görmemişliğe, gördüklerini göstermekle yanıp tutuşmuşluğa bulanmadan hayatın bir köşesinde sade’ce yaşayan insanlara öyle saygı duyuyorum ki. iyi ki varsınız. var olun.
nabi'nin bir beyitinde bulmuştur en güzel yerini.

olur reng-i taalluk reh-zen-i dâr-ı bekâ nâbî
anın’çün sâdelikden gayrı reng olmaz kefenlerde

"dünyada çeşitli şeylere gönlünü kaptırmak, kötü olan dünyanın sevgisine kalpte yer vermek, sonsuz âhiret yolculuğunda yol kesicidir; nitekim yolculuğun ilk adımı olan kabir hayatı başlarken giyilen kıyafetin rengi pek sâdedir."*