sadio mane

1 /
Alman devi Bayern Münih, Liverpool'dan transfer ettiği Sadio Mane için sosyal medyada yaptığı paylaşımla gündem oldu.

İmzaların atılmasından sonra Mane transferini “Servus, Sadio” paylaşımıyla duyuran Bayern Münih’in bu tercihi kargaşaya neden oldu.

Almanya’da özellikle Bavyera bölgesinde “Servus” kelimesi, samimi olunan kişileri hem selamlarken hem de vedalaşırken kullanılıyor. Kelimenin kökeni çok eski tarihlere dayansa da, son dönemde özellikle gençler arasında oldukça yaygın bir popülariteye sahip.

Ancak Servus kelimesinin latince anlamının “köle” veya “hizmetçi” manasına gelmesi, sosyal medyada adeta infial yarattı. Münih ekibinin, siyahi oyuncunun transferini duyururken böyle bir dikkatsizlik yapması birçok kişi tarafından eleştirilirken Twitter’daki paylaşımın altına binlerce yorum yağdı.


git

git
Fransız basınından L'Equipe'e konuşan Mane, "Evet, futbolda kazanılan şöhretin getirdiği gösterişli yaşam tarzını sevmiyorum. Bu, benim ailemden aldığım ve dinimden aldığım terbiye ile alakalı. Kimseyi yargılamak istemiyorum, sadece bu olaylara mesafeli kalmayı tercih ediyorum. Bana göre küçük bir köy çocuğuyken de dünyaca ünlü bir futbolcuyken de en önemli şey kendiniz olabilmektir." ifadelerini kullandı. Cristiano Ronaldo ve Neymar'ın hayat tarzı hakkında da konuşan Mane, "Ronaldo ve Neymar'ı sosyal medyadan takip ediyorum ve bu bana yetiyor. Onlara saygı duyuyorum ancak ben o gösterişli hayatı yaşamayı hiçbir zaman istemedim. İkisinin de mükemmel hayatları var ancak bu bana göre bir hayat tarzı değil." dedi.