safsatalar

1 /
safsata savar isimli youtube programında tek tek açıklanan "yanlış akıl yürütme" anlamında kullanılan kelimenin çoğul hali.
bunları bilmeniz sağa sola hava atmanıza yarayabileceği gibi karşınızdaki kişinin sözlerini anlamlandırmanıza, çıkarım yapmanıza da yarayabilir.
gavurun logical fallacy dediği şey. yani mantıksal yanlışlık. safsata diye çevirince daha cool oluyor galiba. üşenmemiş bir de işsiz gibi abc safsatası, xyz safsatası diye sıralamışlar. nerede bir düşük iq'lu varsa bunları ezberleyip sağa sola satmaya çalışıyor. halbuki aklı başında bir insan bunların hiçbirinin mantıksızlık olmadığını, hepsinin belli bir bağlamda anlamlı olabileceğini kanıtlayabilir ama yooooo kime anlatıyorum.
daha evvel bahsettiydim mantık azabı başlığında. tevfik uyar'ın kaleme aldığı bir kitap bu. sanırım dün sabaha karşı bitti. evvelsi gün de olabilir. ama sabah 4'ü geçiyordu ondan eminim. beğenmedim.

kitabın dokuzuncu baskısını okudum ve içinde hatalar var. bu nedir ya? yazım yanlışı ve bir iki de bozuk cümle... editörü araştırdım, gözden geçirenlere baktım. onlar namına hicap duydum. sosyal medya hesabım olsaydı tiwıt miwıt sallardım bi şeyler. püü deyip geçiştirdim ben de ne yapayım başka. neyse kitaba geçeyim. herkese hitap eden sade bir dille yazılmış. kısaca hatalı akıl yürütme olarak ifade edilen safsatanın türleri örneklerle ve formülleştirilerek açıklanmış. bununla beraber bu hatalı akıl yürütmelere nasıl karşı argümanlar sunulacağı da belirtilmiş. bir de safsata avına çıkıp sohbetlerin tadını kaçıracak olan lafazan tayfa için her bir safsatanın incelikleri izah edilmiş ki safsatalar ve benzerlerinin ayırdına varılabilsin. du ben birinin fotisini atayım da siz de görün.
git
git
git
git