sahura kadar uyuyup iftara kadar uyumak

1 /
"orucu uykuya tuturmak" diye de tabir edilen ve genelde sıcak yaz günlerinde serin gölgelerde gövdeyi serip 2 satte bir saate bakııp sahur ve iftar saatini kontrol ederek mübarek oruç farizasını yerine getirmek.

ilk bakışŸta gayet kolay gibi görünebilir fakat sürekli uyuyarak oruç tutmak sürekli uyanık oruç tutmaktan zordur. çünkü; açlık önemli bir uyku düşŸmanıdır, açkken uyumak çok zordur. açken uyanık olur ve bişŸeylerle meşŸgul olursunuz ama midenizden gelen isyan sesleriyle uyuyabilmek tarihe geçmişŸ miskinlerin harcıdır ancak.

sahurdan ve iftardan depolanan su, ayran,kola, limonata,karpuz, kavun, domat gibi nevaleden gelen sıvının sürekli uyku halinde sağŸlıklı kullanılması zordur. zira bu gibi sıvılar bünyede sürekli küçük abdest ihtiyacı hasıl edeceğŸinden yine 2 satte bir kalkıp su yoluna avdet etmek iktiza eder ki bölünen uyku ehl-i miskin için en büyük bela kabilindendir.

sıcak yaz günlerinde dahi oruç tutan bir ademevladı muhtemeldir ki namaz kılmak konusunda da hassas biridir. iftar vaktine kadar 3 vakit olan namaz ise ehl-i miskin için zor olsa da gerçek ehl-i miskin cennetteki hayal ötesi miskinlik ödülünü hatırlayıp bismillah deyup can havliyle kalkar namazını eda eder. işŸte bu can havli uykuyu böler.

sürekli uyumaktan yorgun düşŸen vücut ile sürekli çalışŸmaktan yorgun düşŸen vücut arasında bir fark yoktur, her ikiside övgüye layıktır. dolayısıyla her ikisi de iftar vaktinde standart bir ademoğŸlunun 2,5-3 kat civarı nevaleyi afiyetle gövdeye indirir. bu kadar nevalenin ağŸızda öğŸütülmesi, yemek borusu marifetiyle mideye indirilmesi, midede büyük bir gayretkeşŸlikle hababam hubabam öğŸtülmesi gibi ameliye-i kudsiyeler bir ademoğŸlunun katlanacağŸı türden eziyet değŸildir. tadire şŸayandır.