samimi müslüman

1 /
hayatımda duyduğum en ağır ithamlardan biri. samimi olmayan müslümanı da imal eden bir sıfat lan bu. müslümanın samimisi nasıl oluyor? el sıkmak yerine hemen sarılıyor mu? bişi yaptım yen mi diye mi soruyor? anlamıyorum lan. bu üst dil belirtisi sıfatları sevmiyom. samimi değilsiniz lan.
takiye kültürünün lugate kattığı tanımlardandır. müslüman demek varken islamcı, dindar demek varken dinci diyor olmak da uzuvlarıdır. samimi müslüman, hak yemez, dini politikasına alet etmez, politikası zaten islamdır.

ancak batı kültürünün peşinden koşup, bir yandan da ülkedeki müslümanları kontrol altında tutmak istenince, yeni tanımlar, türevler kaçınılmaz.

allah'ın kanunlarına lafta tâbi olup, çıkıp atatürk ilke ve inkılaplarına yemin edince de zaten ılımlı müslüman oluyorsunuz. daha yenileri de önümüzdeki günlerde türeyebilir. artık yeni trend bu. allah rızası, allah korkusu hak getire.
alllah'a karşı dürüstlüğü ifade eder. gösteriş için yapılan ibadetten uzaktır ve yaptığı her şeyde allah'ın rızasını kazanmak umudu vardır.
Pek rastlanılamayan.

AKP-Erdoğan samimi olsa ne olurdu?

Erdoğan MTTB yılları, Refah partili olduğu yıllardaki gibi olsaydı; o eski samimi müslümanlar gibi, tebliğdi, garibandı, yetimdi dulu öksüzü yolda kalmışı... Şu an en azından azımsanamayacak bir miktar samimi müslüman olurdu. ama onlar milyonlarca cahil ve naylon müslüman yaratmayı tercih ettiler. Çünkü kendileri dosdoğru olamadılar, duramadılar. Böyleleri lazımdı kendilerine.
AKP-Erdoğan yönetimi sürecinde en büyük darbeyi müslümanlar aldı. Müslümanlara güveni yok ettiler. yok yok gitmeyeceğim sandığa, ne jakoben kemalist ne naylon müslüman... Sinan Oğan'da kurtarmıyor gitmem için.
mehmed zahid kotku k.s. hazretleri bir gün buyururlar ki her şey olduk. talebe olduk, mürid olduk, hoca olduk, mürşid olduk. ama işin sonunda gördük ki hakk nazarında geçer akçe yalnız samimi bir müslüman olmakmış.

padişahı alem olmak bir kuru kavga imiş,
bir evliyaya bende olmak cümleden evla imiş.
bunu da yavuz sultan selim han cihan padişahıyken söylemiş.

İllâ men etallâhe bikalbin selîm.
Ancak Allaha selim bir kalb ile varan başka.
bunu da alemlerin padişahı emretmiş.