Sanki Peygamber efendimiz geldi

1 /
Acaba teyzemizin ramazanda en önemli peygamber sünneti olan itikafi yapmaya çalışan müslümanlara sanki peygamber geldinin polislerinin tekme tokat daldigini görse duruşu değişir mi. Böyle haberleri gorecek dinleyecek ortamı var mı mesela
mesele teyze meselesi değil, bu şekilde düşünen çok büyük bir kesim var. mesele, sıradan bir siyasetçi (ki bana göre ülkeye en büyük zararları vermiş bir siyasetçi) nasıl oluyor da bu kesimin gözünde peygamberleşebiliyor. atatürk'ü putlaştıran kesimden daha vahim bana kalırsa. çünkü bu adamın bütün falsoları, yalanları, hile hurdaları her gün canlı canlı ortada. öyle tarih kitaplarından okumak zorunda değilsiniz.
tüm bunlara rağmen erdoğan'ın putlaşmasının sebebi yıllardır hem akp'li bürokratların hem de medyanın sistematik yaptığı yönlendirmeler ve erdoğan'ın egosunun "siz ne saçmalıyorsunuz" arkadaş demeye izin vermemesi.
neyse ki kafasını pubg'den kaldırmayan yeni nesil bu tarz ideolojik manipülasyonlara bağnaz ihtiyarlar kadar açık değil, bu sayede 20-30 yıl sonra ne erdoğan ne atatürk gibi putlarımızın olmayacağını düşünüyorum.
Yahu 70-80 yaşlarındaki teyze sanırsın bundan 20 yıl önce meydanlardaydı. En fazla yine mutfağındaydı. La rahat bırakın teyzeyi. Emin olun sizin bildiğiniz bilgilerin onda birini bilse o bilgiyle sizi aşar taşar, yakıni imana piiiuuv. Her geleni hızır, her geceyi kadir bilmiş teyzemize maşallah. Sevdiğiyle sevinmiş. Başka da bir şey göremiyorum ben.
Peygamberler rüyada ya da halde görülebilir. Gören çoktur. Hadis ile sabittir. Zorlama cin örnekleri vermenin anlamı yok. Peygamberin şekline suretine şeytan cin giremez. Bu da hadis ile sabit. Tabi beyan eden yalan da söylüyor olabilir. Şeyhine söylesin. Eğer şeyh şeyh ise ona da bildirilir beyanın sıhhati. Şeyhin yalancı mı,doğru mu olduğunu anlamak için önce yaşantısına bakarsın, sonra da rüyada gördüysen bu sana kanıttır bir de silsilesi de önemli tabi. Babadan oğula değil de manevi işaretlerle şeyh olunur. Başka bir hadisi şerifte ümmetümin velileri beni israil peygamberleri mesabesindedir buyurulmuş peygamber efendimizden. Birileri gerçekten görüyorsa şşırmayın o görüyor ben görmüyorum biz görmüyoruz diyip de o da göremez demeyin.

Gerisi iman veya inanç ile alakalı. İnanmak istemeyen peygambere de cinden yardım aldı diye konuşur... Çok zorlamaya gerek yok yorum katmak için dine aslında. Ya inanırsın ya da dini inandığın gibi şekle sokacağına atesit olursun kardeşim. Önemli olan senin samimiyetin. İnanmıyorsan inanıyormuş gibi yapacağına hikmet araştır... Çünkü bir yerden sonra o kadar çok kafadan yorum yapılıyorki kişisel ideolojiye dönüşüyor bazı şeyler. Hadis inkarı gibi.

Ya inandığın gibi yaşaraın ya da yaşadığını din sanırsın
Hz. Ömer

Bazı şeyler günümüz yaşantısına ters geliyor diye veya birileri dalga gecek diye veya mantığa ters diye inkar edilemez. Din dogmatiktir tarihsel değil.
Cin musallatı olmuş dervişlerin kalp gözü açılması mevzusuna da bir örnektir bu.

Adam cihat ediyor; malını, canını, ömrünü Allah yolunda harcıyor, hiçbir manevi görüntü yok; lakin bizimki canına, rahatına, tüketimine düşkün bir halde tesbihatla ve şeyhinin himmetiyle kalp gözü açıyor. O şeyhin gönderdiği üç harfliler durumu böyle gösteriyor.