şanlıurfa

1 /
Bugün 12 yaşlarında bir veletle tanıştım. Urfalıyım dedi. Hani şu çöplerden karton toplayanlar var ya, onlardan biri. Bir sürü karton aldı marketten sonra girişti işe.
"Gel yardım edeyim, ben veriyim sen doldur."
"yok abla, ben kendi başıma yapabiliyorum ki.." kurban oldugum. Kendi başına yapabiliyor. 8 kardeşler, en büyükleri 18 yaşında ve Antalya'da. Ailesi urfa'da. Kendisi amca yanında ve ilkokulu bırakmış. Ayaklarındaki o bez ayakkabı ile sırtında onca yük akşama kadar dolanıyor. Adı yılmaz. Telefonun numarasını aldım ama şarjı bittiği için telefonu hemen kapanıyormuş. baktım aynı semtte oturuyoruz: "Komşuyuz, ben seni ararım. Belki bi çay içeriz." güzel bir tanışma oldu urfalı kardeşimle. İnşallah devamını getirebilirim. Görünür yüzden farklı insan profilleri çıkmasıyla sürprizli insanlar memleketi bence. Maneviyat anlamında.
ana tarafından memleketim. Şehir merkezini “eskişehir” ve “yenişehir” olarak 2 kısıma ayırabilirim. Eskişehir diyebileceğim kısımları balıklıgöl’ün, tarihi yerlerin, arap göçmen evlerinin bulunduğu hayran kalınası bir alan. Yenişehir ise daha çok sitelerin ve yeni
yerleşimlerin bulunduğu bir kısım. Ben tabi ki eskişehirciyim. Bayılıyorum böyle yerleri gezmeye. Tek kusuru var buralıların, sabah kahvaltısında bile ciğer yiyorlar. Bana sorarsanız bu bir delilik.
Sosyolojik evrime Çorum gibi mesel olan güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki şehir. Hattuşa medeniyetinden sonra Çorum... İnsan gerçekten bazı şeyleri izah edemiyor. Harran'da dünyanın İlk üniversitesi, göbekli tepe keza, hakeza tarım devrimi hamurlu ama bakıyorsun tavuk öldürür gibi birbirini öldüren yığınlar.
Allah yolumuzu düşürsün yine de; çünkü kaçak çay ve dam oturması bölgesinde.
eşimin memleketi. Üç yıl kadar yaşadığım huzurlu bir memleket. candan esnafı, kumaşçıları, sıra gecesi ile her tür kültürü kabullenen şehir.