saray

1 /
Orta doğu'da çok önemlidir. Halk icin degil la. Liderler için. Halka ne bakiyon ev değil saray yavrusu derdi eskiden. Ya da türķülerde "yarimle yasadiğım kulübe saray gibi" falan. Saray asrın liderlerine Yakisir...
osmanlı'nın yıkılış döneminde çokça yapılan yapılardır.
oysa osmanlı en ihtişamlı günlerini tek bir sarayda geçirdi. topkapı sarayı.
itibardan tasarruf olmaz fakat tarih bize itibarın parayla alınamayacağını gösteriyor malesef.
aksi halde osmanlı "hasta adam" konumuna düşmezdi.
Gerekliydi gereksizdi israfdı mühimdi itibardı vs bunlar ayrı meseleler de muhalefetin saraya olan alerjisinin sebebi bambaşka. Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Yok günlük şu kadar masrafı varmış, üniversitelere hediye edilmeliymiş falan geçin bu masalları. Yalandan da olsa İslami olan bir oluşumun sarayda ikamet etmesi ihtimali muhalefetin en büyük kabusu. Müslümanlar kapıcı hademe falan olmalı, binaların bodrum katlarında oturmalı. Hakim savcı doktor Cumhurbaşkanı olamaz. Saraylarda ikamet edemez. Onlar ezilmeli, hor görülmeli, itilip kakılmalı, fakir olmalı, asla muktedir olmamalı. Hele sarayda oturacak?

Arada sırada bu zihniyetlerini ağızlarından kaçırıyorlar. Bak orada bir başkık var. Başörtülü doktor olmazmış. Bunu söyleyen adamla sarayı kafaya takan adam aynı adam. Siz bunların gerçek niyetini henüz bilmiyorsunuz. İnşallah zor yoldan öğrenmezsiniz.
2023 yılında bir seçim yapılabilir ise; iki ihtimal doğal olarka ortaya çıkacaktır.

ya mevcut iktidar devam edecek; ya da farklı bir ittifak başa gelecektir.

ikinic ihtimal gerçekleşir ise, mevcut saray nasıl değerlendirilebilir, milyon liraları bulan günlük masrafı ile aktif halde devam etmeli midir?

belki odtü'ye verilebilir. fakülte, kültür merkezi ya da belli resmi kurumların konsolide edildiği bir kompleks olabilir.

tarafsız cumhurbaşkanı, tekrar eski tesise döner.

işin uzmanları daha iyi ihitmaller de bulabilirler. bir de deniz kenarında var; ona da bir kullanım fonksiyonu atanır elbet.

ha ilk ihtimal gerçekleşirse, zaten ülkenin adı ve sınırları zamanla değişir, muhtemelen anayasa da keza.
Saray nüfuzun göstergesidir. Sarayın surlarını bir hükümdar ne kadar iyi korursa, dıştan gelecek düşmanları o kadar iyi defeder. Sorun tam olarak kaleyi koruyan askerler zayıf kalırsa, içten de korunamayacağı idir. Sizi çağrışım yapmaya davet ediyorum. Günümüze bu sözü uyarlayabiliriz. Şunu da demek isterim, assur sarayı tarihte ihtişam açısından muhteşem bir yapıdır. Fotoğraf yükleme işini gün içersinde yapacağım.
Bol sütunlu ihtişam ve kibir mabedi. Sütunları halka girer! ikamet ehli ise halkın telaffuz edemediği yiyecek ve içeceklerle beslenir. Saraydaki hava ile ülkedeki havanın arasında uçurum var. Saray yanıltır, yanılgılar tarihini barındırır. Müslümanların başına ilk bela eden kişi 3. Halife'dir.