savaş şafak barkçin

1 /
aslen erzurumludur .1966’da Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra girdiği Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1989’da mezun oldu. 1989’da başladığı devlet hizmetini uluslararası ilişkiler, strateji, siyasal iletişim alanlarında çeşitli uzmanlık, idarecilik ve danışmanlık görevlerinde 2018 başında emekli olana dek sürdürdü. Bu arada 1996 yılında ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde dünya tarihi ve teorisi alanında yüksek lisans yaptı. 2001 yılında ise Bilkent Üniversitesi’nde siyaset felsefesi doktorasını tamamladı. doktora sonrası Bilkent Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. Barkçin develtin bürokrasi alanında birçok görevde bulundu. 1989'da Devlet Planlama Teşkilatına uzman olarak girdi. 1996-1997’de Abdullah Gül'ün dış politika danışmanlığını ve konuşma yazarlığı görevini üstlendi.

2003’te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) başkanlığına atandı. 2004-2007 yılları arasında TÜBİTAK'ta Başkan Danışmanı olarak görev yürüttü.

2009'da ise Erdoğan'ın Başmüşavirliği görevine atandı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesini takiben Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine atandı. 2016 yılından 2018 başında emekli olana kadar ise Başbakan Başmüşaviri olarak görevini sürdürdü.
Savaş Ş. Barkçin'in bir çok alnada yayınladığı eserleri bulunmaktadır. Özellikle siyaset bilimi, medeniyet, müzik ve uluslararası ilişkiler alanlarında muhtelif tebliğ, konferans, seminer, makale, deneme, tercüme ve kitap tanıtımı yayınlarına sahiptir. Bunun yanı sıra muhtelif dergi ve gazetelerde pek çok makalesi bulunmaktadır. Barkçin aktif olarak, Muhtelif üniversite, vakıf, dernek ve öğrenci kulüplerinde siyaset, uluslararası ilişkiler, müzik ve medeniyet üzerine dersler vermekte ve söyleyişiler gerçekleştirmektedir.