sebepsiz yere yabancı birinin saçını yakmak

1 /
geçtiğimiz günlerde bir akıl hastasının vapurda yaptığıdır.

görüntüyü bulup linkini vermeye üşendim, kısaca adamın biri uzun saçlı 14 yaşındaki bir çocuğun saçını çakmakla arkadan yakıyor. şok olan çocuk hemen saçını söndürüp adama saldırıyor ancak bir iki vuruş dışında düzgün bir hasar veremiyor. etraftakiler de ayırmakla yetiniyor, linç edip adamı denize atmak varken.

ruh hastası yakalanıp ifade veriyor, uzun saça travmam var falan saçmalıyor bir şeyler. peki ceza alıyor mu? yok. gözünüze kestirdiğiniz herhangi birinin saçını tutuşturabilirsiniz kısaca. emsal karar var artık.

ulan delirmemek elde değil ha. mülkiyeti ve beden dokunulmazlığını korumadıktan sonra hukukun başka hangi işlevi olabilir? kabile usulüne göre idare edilsek böyle saçmalık olmaz. tutuşan saçın bir anda alevalıp çok ciddi zarar verme riski yok mu ayrıca, nasıl cezasız bırakabilirsin bu kadar basit mi yav?

adamı al hapiste çürüt diyen yok, boşuna deliyi beslemeye gerek yok zaten. en azından, çocuğa ödenmesi kaydıyla sağlam tutarda bir maddi tazminat cezası verilseydi. para cezası hapisten beter gelir çoğu müptezele, nedense bizim mahkemelerde pek başvurulmuyor para cezasına. ya hapis ya serbest bırakma. ikisi de topluma zarar. ver para cezasını, canını acıt, bir daha bulaşmaz. hapse girse kinlenir, suça meyli artar ve tekrar topluma bela olur.