serçe parmak

1 /
Zamanında odanın kapısına ayağımı vurarak çatlatmış ve bir süre hayat kalitemi düşürmüş olduğum için içimde tuhaf duygular uyandıran bakmaya bile kıyamadığım parmakım. hiç unutmam evde buz aküsü vs. olmadığı için ev arkadaşım buzluktan dondurulmuş yeşil fasulyeyi poşete sardıktan sonra elime verip soğuk uygulama yapmamı tembihlemişti. kıymetini bilmeliymişim, memleketten toplayıp getirmiş fasulyeleri...
yeni doğan bebek sevmeye gidince otomatik yaptığım hareketlerden biri; serçe parmağımı bebeğin avucuna yerleştirmek ve sıkışını hissetmek. konuşmadan anlaşmak bir bakıma, o da beni seviyor demek.
ben ne ara büyüdüm bu kadar şaşkınlığı da pakete dahil elbette.
çıt parmak tabir edilirdi bizim ailede çıt kırıldım olduğundan; zariftir, narindir, telaşsız ve kırılgandır. "hani bana"dan öte itirazı yoktur; sona razıdır. bir babanın avucunda sıkışıp kalırsa şefkatin; güvenin, kendine bükülüp uzaklaşırsa küslüğün parmağıdır.

(bkz: sırça parmak)

Ezilmiş bir parmak, hor görülmüş, itelenmiş ve ötelenmiş. Bu ötelenmişlik yüzünden kendisi bulduğu her fırsatta intihar eder ama onu da pek beceremez. Ondandır bütün halıya takılması, eşiklere, eşyalara çarpması. Atar kendini bir oraya bir de buraya. Yorgandan ayağı çıkarırken hep ilk çıkarılan parmak olur. Ayak Serçe parmaklarınızı sevin. Mümkün olur ise o tatlı, bodur şeyleri öpün.

Serçe parmağın birçok anlamı vardır aslında. Mesela elimizde içe doğru yamuk olan parmaklardır. Ayağımızda genellikle en çok kazaya uğrayan parmaklardır. Bir racon kesileceği zaman diyet ödeyen parmaklardır çünkü en işlevsiz parmaklar olarak görülürler.
Ülkemizde genelde bir insan ile bahse girerken kullanırız bu parmağı. Balkanlarda serçe parmak tırnağı diğerlerinden uzun olan erkeklerin bekar olduğuna dair bir işarettir. İngiltere'de ise birşey içerken serçe parmağın bardağa değdirilmemesi bir görgü kuralıdır.

Ruuu isimli yazarımızın bahsettiği çayın güzel olduğunu anlatmaya da yarayan bir harekettir en nihayetinde. Neyse ki çay kötü ise başka bir parmak kullanımı gereksenmiyor*
hiç sevdiğiniz birisini serçe parmağı ile tuttunuz mu? ele güzel bir şeydir ki, serçe parmağı hassastır, çok sert tutup çekersen, incitir, tıpkı yürek gibidir. ince, kırılgan, zayıf ve hassas. serçe parmağı deyip geçmeyin kırılırsa işte kötü olur, alçıya aldırdım bi kere, ya kalbim? onu kırılınca alçığa alabilmem niye münkün değildir..