sezai karakoç

4.
5.
benim için, yaşayan en büyük şairdir. kimi zaman haseki tramvay durağında karşıdan karşıya geçerken denk gelebilirsiniz, elinde bir iki poşet, sırtında dünyanın yükü, omuzları eğri fakat bakışları dimdik.. kaç sefer rastladım -allah bilir- o şekilde, yaşayan en büyük şair yanlarından geçerken "iyi ki bilmiyor kalabalıklar" diyorum, kimse bir kez yüzünü bile çevirip bakmıyor. halbuki şu bizim "dizi ünlüleri"mizden biri geçse kim bilir ne hale düşecekler ama işte... bir kez daha gelsin üstad'tan:

iyi ki bilmiyor kalabalıklar
yağmura bakmayı cam arkasından
insandan insana şükür ki fark var
kimine cennetse kimine zindan
iyi ki bilmiyor kalabalıklar
devamını gör...
sezai karakoç denilince monna rosa'nın akla geldiği oysa monna rosa'dan kat kat üstün şiirleri olan yaşayan en büyük şair,yazar,mütefekkir ve siyasetçi.
devamını gör...
şiirlerini anlamandırma gibi bir kaygıya düşmüştüm bir zamanlar.. ne kastettiğini ne ile nasıl alaka kurduğunu deli gibi düşündüm ama kıyısına bile yaklaşamadım. daha büyüğü yoktur gözümde.. daha da aşığı, aşkını böyle güzel fade edeni yoktur herhalde.. yaşayan en büyük şair.
devamını gör...
"...müslüman, birleş. bir tek el, bir tek gövde ol. bir tek şuur ör. sımsıkı birliğe ermeden, lamban yanmaz. tüten bacalar, akşamları yanan lambalar, oda ışıkları, hep aynı ailenin bacaları ve lambaları gibi olsun.

erdemlikte en yüce olmalısın ki, peşin hükümle seni aşağı görmeye gelen kendi aşağılığını görsün.

müslüman, islami öyle sağ ve diri; canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin..."
*

diyen kelimelerin büyülü üstadı..
devamını gör...
11.
--- alıntı ---
onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. halbuki, biz sussak tarih susmayacak. tarih sussa hakikat susmayacak. bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar, vicdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar. tarihin azabından kurtulsalar tanrı'nın gazabından kurtulamayacaklar.
--- alıntı ---

cümlelerinin sahibi müthiş bir kelam erbabı..
devamını gör...
onu istanbul'un en kalabalık caddelerinden birinde yürürken görmeniz gerekir.
başı önüne eğik, boynu omuzlarının arasına gömülmüş, dalgın ve derin gözleri karşıdan bakıldığında görünmeyen, ama daima bir hüznü, bir kederi, bir derdi taşıyor durumunu uyandırır.
rasim özdenören
devamını gör...
yan yana seccadelerde namaz kıldığım, tesbihini büyük bir zevk ile kullandığım, anılarını dinlerken hayallere daldığım, gözümün içine bakıp konuşurken fırtınalarına kapıldığım, fikirleriyle çarpıldığım, hüznü ile yıkıldığım, tadından yenmez sohbetine bayıldığım, okşayıcı ses tonu ile ayıldığım, yüzüne baktığmda nur yüzlü bir dedenin şevkatini hissedebildiğim, kitapları ile kardeşten öte olduğum, üstad, yazar, şair ama en önemlisi fikir adamı!
devamını gör...
duygusal derinliği olan birisi bunu şiirleriyle temas kurmuş herkes az çok anlar ama fikirleri ne yazık ki müslümanların dirilmesine vesile olacak derinlikte değildir.içinde yaşadığı medeniyetle esaslı bir hesaplaşmaya girememiştir o da necip fazıl gibi türkiyede sağ siyasetin bir parmak yukarısındadır o kadar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.