sezaryen doğum yapmak için doğum riski var diyen doktor

1 /
annelere ve tabii babalara korku salan efsanevi değiştirilemez bir zann hadisesi ve belki ortada anne-bebek canı varken; doktorlar sırf normal doğum zahmetine katlanmamak ve tabii para vb sebeplerle uğraşmak istemediği için sezeryana teşvik eder ve işini sağlama almaya çalışan akıllıcık anne babalar manavdan domates seçer gibi doktor seçimine giderler ve belki bazen doktoru teste tabii tutarlar; niyeti halis mi, yoksa ne fena niyetli bir doktor mu? allah'tan internete bakarak, üç beş kitap okuyarak doktor olunmuyor yoksa bazen o doktorların elinden steteskopu alıp sen bilmezsin diye girişecekler. kızdım. bu sadece insanlara kötülük etmek. doktor-hasta ilişkisi ve özellikle anneyi etkiliyor bence. böyle kaygıyla olmaması lazım, güven son sırada. bir seminerde dr şule selman'ı dinlemiştim ve sorulan onca soru buna ilişkindi ve kadının ilk konusu bu meselede ikna ve bilinçlendirme üzerineydi.
Tıp insanlarına neden güvenmemeliyiz sorusunun cevabı doktordur. Türlü bahanelerle sezaryen doğuma yönlendirilir. Maksat doktorun cebi para görsün. Hastane para kazansın. Çünkü normal doğum parası daha az sezaryen doğuma göre. Ve daha az uğraştırıcı sezaryen doğum.
kadında çatı darlığı vardır, bebek topludur (3500-4000 gr.) bebek dönmemiştir, anne adayında tansiyon, şeker vb. rahatsızlık vardır olmasa da hamilelik sırasında tansiyonu yükselebilir. yani doktor haklıdır.
hadi diyelim o kadın normal doğuma girdi ve yol açılmadı canlı canlı makas atıyorlar, o halde erkekler doğursun.
İşi kolaya mı getiriyorlar, sezaryen doğumda ek ücret mi alıyorlar bilmiyorum ama bu doktorların işlerini hakkıyla yaptığını düşünmüyorum. Ülkede normal doğum yapan kadın kalmadı. Alayına "risk var" deyip sezaryen doğuma alıyorlar.