sheldon cooper

1 /
her ne kadar kendisi ateist olsa da annesinin dindar bir hristiyan olmasından ötürü kendisinde de antisemitizmin bariz izlerinin bulunduğu, howard'dan hazetmemesinin sebeplerinden birinin de bu olduğunu düşündüğüm uzun boylu ucubedir.
çocuğunu çok sıkmayan, onu rahat yetiştiren bir anneye sahip olmasına rağmen obsesif davranışlar sergileyen dizi karakteridir. takıntılı tabiatını doğuştan getiren bir manyak olduğu buradan anlaşılabilir. bu özelliği sayesinde hayatı tam bir nizam ve intizam içersindedir. hatta çok şaşırtıcı olarak leonard'ın ona ne kadar kötü muamele ederse etsin katlanmasının sebebi de hem leonard'ın hem de kendi hayatını düzene sokmasıdır. leonard hayatı düzensiz yaşamaya alışkın olmayan biridir. bunun için sheldon'dan kopamaz. sheldon'ın ise leonard'a karşı menfaate dayalı mı yoksa hakiki mi olduğundan emin olamadığım bir sevgisi vardır.
Dizideki en sevdiğim karakter. Umursamaz oluşu, hiçbir şeyi ciddiye almaması, isteklerinin peşinde gitmesi hep hoşuma gitmiştir. Mesela belirli günlerde belirli kahvaltılık gevrekleri tüketir ve bunu kimse değiştiremez.

Ama bu karakter sadece ekranda güzel. Böyle bir insanla arkadaş olabileceğimi zannetmiyorum.
Akrabaları dahil etrafındaki insanların kendisine neden tahammül ettiklerini anlayamadığım sinir bozucu bir katakterdir. Leonard'ın ona katlanmasının makul sebepleri var. Mesela kendi başına yemek söyleyecek kadar bile kararlı olmaması. sheldon onun tüm hayatını nizama soktugundan da keyfi yerinde sürpriz birşeyle karşılaşmıyor. Ama digerleri de çok tolerans gösteriyorlar bu zibidiye.

Hususiyetlerine gelince ,kendini begenmişliginin bir parça sebebi insanlarla güzel iletişim kuramıyor olmasıdır. İronileri,alaycı lafları hatta çoğu zaman gayet insani günlük konuşmaları dahi idrak edemez, uzagında kalır. O da cemiyetten dışlanmış olmamak için cemiyetin dominant muhalifi moduna geçer. Bunun için o da kendince alay etme ve hor görme yolunu seçer. Ama bunu bilimsel bilgileri kullanarak yaptığı için komik olmaz ve kendini gülünç vaziyete düşürür tabi. En azından son sezonlarda daha az sinir bozucu olmayı hatta bir nebze sempatik olmayı başarmıştır. Onu en güzel tarif eden laf: skinny weirdo.
Jim Parsons tarafından canlandırılan üstün zekalı (bkz: the big bang theory) karakteri. Ancak karaktere karşı içimde müthiş bir öfke duyuyorum. Yanlış anlaşılmasın izlerken gülüyorum ve kurgusal karakter olduğunu biliyorum ancak yinede öfkem dinmiyor. tbbt de aslında yine bakış açım olumluydu ancak Young sheldon dizisi ile beraber bildiğin boğmak istedim. Böyle egoist, sadece kendini düşünen, bencil, pislik başka bir karakter henüz dünyaya gelmemiştir emin olabilirsiniz.

Ama yinede izliyorum çünkü ço*k güzel