sigara

sağlığa olan zararı üzerine dikkat çekilerek caydırma yoluna gidilmesi ve bu konuda ülke genelinde düzenlemeler yapılmasına rağmen hâlâ ısrarla tüketilen bir tür bağımlılık yapıcı madde.

öyle ki, bilindiği gibi artık sigara paketleri sigaranın yol açtığı birbirinden vahim ve dehşet verici hastalıklara dair fotoğraflar ve uyarılarla dolu. ancak kimi yurdum insanı bana henüz olan bir şey yok mantığıyla kimi ise sigara üzerindeki fotoğrafı görmemek kaydıyla hiç istifini bozmadan içmeye devam etmekte.

devamını gör...
kurtarıcı. havaic-i asliye'den.

dolmuşcunun, kahvecinin, tarlada çalışan dayımın, tahtakale'deki üçkağıtçının, feribotta arkadaki gavatın, sokağımızda gezen delinin elindeki toplumsal zımbırtı. sigara içiyorsanız; hepsiyle ortak noktanız var demektir.

tütün tüm halkların kardeşliğidir. sigara en büyük kardeştir.
devamını gör...
ince kâğıda, kıyılmış tütün sarılarak hazırlanan, silindir biçiminde, ağızdan dumanı çekilen nesne... *
devamını gör...
''düşünen insanın emziğidir...'' demiş üstad nfk.

eşlik eder hislerimize, fikirlerimize, elimizdeki kaleme ve kağıda. dumanı savrulur tepemizde, başı dumanlı dağlar gibi. ciğerimize kilitli ve beynimiz o'na tutuklu. nefes nefes hüzün ve efkar efkar duman dalgası. garb insanı sevincine, şark insanı efkarına istinaden tüketir.
devamını gör...
üstüne basıla basıla zibilyon tane zararı olduğu söylenmesine rağmen, hala onun bu yönünü kabul etmede sıkıntılarımız olduğu ne idüğü belirsiz nesne.
yani bir kabullenememe var sanki,ya tamam içiyorsun da kardeşim, niye teşvik edici söylemlerde bulunuyorsun ki kardeşim ya, yani sadece sağlık açısından değil toplumsal açıdanda deforme eden bir sürü zararı vardır, hala neden överiz ki.
devamını gör...
sayesinde ilerde çok müşteri gelecek, geleceğe yatırım bu, öldürmese de süründürür.*
devamını gör...
yemeklerden hemen sonra içilince kanser riskinin artmasına vesile olan araç...

insanın hayattaki en büyük serveti sağlığıdır.
devamını gör...
çevrenizdeki insanlara ''bıraktım abi'' diyerek bırakabileceğiniz bir anlık zevktir.
o şahıs olarak; şahsen denedim ve bırakabildim. arada gizli gizli içmeler oldu ama söylemiş olduğunuz yalan bir yerden sonra gerçek oluyor çünkü insanların gözünde kötü bir karaktere sahip olduğunuzu düşünülmemesini istersiniz. tuvalette gizli gizli içmem hasebiyle de büyük bir etkisi olmuştur. bir an durup ''napıyorum lan ben'' dedirtirse artık sigarayı bırakmanız an meselesidir.
devamını gör...
değeri uykudan, yemekten, banyodan, seksten sonra içildiğinde anlaşılan tek dost.
devamını gör...
uzunca yazılan hayıflanmaların müsebbibidir;

sen... yıllarımı verdiğim;

sarıldıkça sana esaretimin altını çizen, köleliğimi ilan eden sen... uzun yıllardır birlikteydik, acı tatlı günlerimiz oldu. önce sen bensiz, sonra ben sensiz yapamadım. önce sen beni aradın, sonra ben seni... önce sen beni çağırdın, sonra ben seni...

uzun zamandır karar vermiştim, artık seni ne arayacak ne soracaktım. evet belki benim için yanıp tutuşuyordun, evet belki her sıkıntımda yanıbaşımdaydın ve hemen hiç itiraz etmeden yanıbaşımda oluyordun... peki ne yapıyordun? şimdiye kadar ne yararın dokundu bana? yahut kime ne yararın dokunmuş...? biraz teselli bulmadım desem yalan söylemiş olurdum ilk önceleri. lakin baktım sonlara doğru iyice abluka altına almışsın beni. ben kimsenin esareti altına giremem, bilirsin özgürlüğüme düşkünümdür. şu başım bir tek rahmana karşı eğilmeli, bilirsin beni...

artık beni arayıp sorma, seni unutmaya çalışıyorum...
mümkünse artık zor zamanlarımda da yanımda oluyormuş gibi yapma, bu ucuz numaralara karnım tok...
gerçek yüzünü gördüm ve artık seni terkettim...
farkettiysen epeydir de 'nasılsın' diye sormuyorum bile...
ey sigara sende artık düş yakamdan. bu kadar yüzsüz olma!
devamını gör...
vakti zamanında 1 yıl ara vermiştim. hangi akla hizmet insan böyle bir pislikten kurtulduktan sonra geri döner bilemiyorum. ancak çok şükür yaklaşık 1 aydır uzağım. şunu görüyorumki kolay ulaşılabilirliği, yaygın kullanımı -sağınızda solunuzda kesin bir içen vardır- sigarayı bırakmayı zorlaştıran en büyük etmenler. bir de sigarayı bırakmaya çalışırken sigarayla yaptığın eylemler için oluşcak boşluğu dolduracak bişeyleri kesinlikle bulmak gerekiyor. ya da seni sigara içmeye tetikleyecek eylemleri yapmamaya çalışacaksın.
devamını gör...
bugün okuduğum ve beni şaşkına çeviren bir yazıda şöyle denmekte:

--- alıntı ---

cinlerle ilgili pek çok eserde yazılı olduğu gibi cinlerin gıdası kokudur!.. cinlerin en çok sevdikleri koku da sigara kokusudur...

--- alıntı ---

yazının tamamı için http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
şebnem ferah şarkısı... insanın o şarkıyı dinlerken sigara içesi geliyor...
devamını gör...
çayı, kahveyi anlamlı hale getiren şey...
her an yanımda olan dostum...
devamını gör...
kişinin kendini bile bile zehirlemesi ve malını bile bile israf etmesinin müsebbibi.

özendirilmemeli.yapılan yalnış meşrulaştırılmamalı.
devamını gör...
şu an bana yarenlik eden yegane dost.sırtımdaki bıçakların acısını az da olsa hafifletiyor.
devamını gör...
benden ebediyen uzak durmasını istediğim tek dostum. ve sanırım başardım!
devamını gör...
tüm zamanların en güzel icadı, öleceğimi bilsemde bana zararı olsada, vücudumdaki tüm hücreleri kışkırtsada, eskisi kadar koşamayacağımı anlasamda, son nefesime kadar nefes çekeceğim dost. *
devamını gör...
hic kullanmamis birisinin cani ceker mi denmemesi gereken zimbirti.
arkadas bazen canim nasil cekiyor anlatamam. baska zaman olsa sigara icen bi arkadas bulup, yak bi sigara deyip yaninda oturuyorum. simdi bu da namumkun.
ne zamana kadar kendime engel olabilirim bilmiyorum.
devamını gör...
paran olduğu sürece seni bırakmayacak dert ortağındır. bu mered sıcakta içilmiyor be keşke buzlusu falan olsa ne güzel olur.
devamını gör...
bilakis insanı güçlendirdiğine,yalnız hissettirmediğine,özenle kişiye sarıldığına inandığım güzel şey.
devamını gör...
bazenleri burnumda tutendir. nasil oluyor diye sormayin ben de bilmiyorum. hic sigara icmemis birisinin cani nasil sigara ceker ben bilmem.
devamını gör...
kahıfaltıdan sonra keyifle içilendir. günün ilki olmasıyla yeri bambaşkadır.
devamını gör...
mekruh sayılan ama aslında haram olması gerektiğini düşündüğüm şey. alimler korkmuşlar haram demeye zaar.
ayrıca çok pis kokan bir şey. içenler de sigaranın kendisinden daha pis kokuyor. kokarcalar sizi ! içmeyin şu zıkkımı !
devamını gör...
güzel bir yemeğin üstüne filtre kahve ile çok iyi gider. açık havada olmanız ve havanın kararmak üzere olması double keyif verir.
devamını gör...
25 sene nefretle birlikte küfürler ettim, 26. senemde aşka yakın bir sempati besledim, ahh ama olmuyor içemiyorum tabi.. ve itiraf ediyorum bu meret bazısına çok yakışıyor harbi..

ha ne demişlerdi; büyük aşklar nefretle başlar, acaba bana olan da bu mu ne..

3 yıl sonra gelen edit: aşkım karşılıksız kalmadı, sigara ile birbirimize kavuştuk. tiryaki değilim, ama arkadaşlarla bir araya gelince ya da böyle çok içlenince yakıyorum. öyle her şeyi içmem, madem keyif, djarum black ten başkası olmaz.
devamını gör...
kadın olsun erkek olsun kimseye yakışmaz..

ama insan hep kendine yakışanı yapacak değil ya?
devamını gör...
görüntü olarak kadınlara yakışabilir. ama hayat görüntüden ibaret 3 boyutlu bi şey değil. 5 duyumuz var. bunlardan birisi de koku alma. sigara kokusu ve koku alma duyumuz birleştiğinde de kadına kesinlikle yakışmayan bir iticilikle karşı karşıyayız demektir. Allah yardımcımız olsun.
devamını gör...
içenler felaket kokar. dolayısıyla da kimseye yakışmaz. uzaktan bakınca biraz artizlik katıyor olabilir ama içene bir metreden fazla yaklaşınca her şey değişir.

ha bir de, öldürür bu. haram diyemesek de mübahlığı şüpheli.
devamını gör...
sağlığa olan zararının yanında, içen kişinin etrafa saçtığı kül, duman ve izmarit kokusu sebebiyle de kul hakkı"na da yolaçan iğrenç madde. ülkemizde, sadece keyif verici madde olarak kullanılmamaktadır. aynı zamanda bir "gösteriş", "kibir" malzemesidir.
devamını gör...
hakkında ''sigara bırakılmaz, ara verilir'' denilen zehirli çubuk. şu ana kadarki deneyimlere dayanarak bu teoremin çoğunlukla doğru olduğunu söyleyebilirim.
devamını gör...
dumanı is yapmış odamın beymbeyaz tavanında... hayallerim, düşlerim, kırgınlıklarım, neşem, hüznüm, ailem, sevdiklerim, isyanlarım is kokuyor. sevdiklerimin yanakları, buselerim, parmaklarım, dudaklarım, fikrim ve zikrim is kokuyor.

nefes nefes çekilen, ardından is, kül ve ciğer söken öksürük bırakan.
devamını gör...
bir nefes, bir duman...

her nefeste bir hüzün, bir sızı, bir yangın yeri, her dumanda bir kaygı, bir nefret, bir küfür. başım dumanlı, kalbimin alt köşesi isli mi isli. ciğer törpüsü, bir içimlik arkadaş, günahlarımı itiraf ettiğim bir sırdaş. kemirir iç organlarımı büyük bir keyifle. ondan geriye kalan kül ve öksürük...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.