Sigara içen insanın girdiği kul hakkı

1 /
Komşunun biri sanırım balkonda sigara içiyor ve her defasında evimin içine buram buram sigara dumanı doluyor.
Şimdi yine aynısı olunca pencereyi kapadım bu defa daha çok boğuldum. Midem bulanıyor..
Bu vatandaşımız çevresindekilere evinin içinde sigara içmiyor olmakla övünüyor muhtemelen.
"Yalnız katiyyen ev içinde içmem."

Peki içtiğin sigaranın dumanının benim evimin içine kadar geldiğinden ve bana içirdiğinden haberin var mı? Yok.
Olsa bi şey değişir mi? Yine yok.

Sigara içen insan içip yanıma gelse midem bulanıyor,soluğum kesiliyor resmen.
Rahatsız oluyorum. Ha vücudum bu kadar rahatsızlığını hissettirmeseydi dahi ben niye bi başkasının zehrini solumak zorunda olayım?
Daha evvel -doğuda bir ilçede- çalıştığım yerde neredeyse tüm halk ve diğer meslektaşlarım sigara içiyordu.
Üstelik sık sık da benim odamın tam karşısında bulunan maks. 10 m2lik çay odasında duman altı vaziyet içerlerdi.
Elbette zehir gibi tüm o duman benim odamda.
bi zaman sonra ben cümlelerimi tamamlamak için nefesimi yetirememeye başladım.
Çok rica ettim yine içtiler. Sonra belki bu fayda eder diye hakkımı helal etmiyorum burada içmeye devam ederseniz dedim yine içtiler.
Şikayet etsem kime edeyim; üst kurumun başkanı denetime gelince oturup birlikte içiyorlar. Daha evvel o başkanın odasında da onun üstüyle sigara içtiğine şahit olmuştum zaten.

Tanım: kul hakkıdır işte. Dahası yok.
Uyuşturucu kullanan insandan farksız diyemiyorum sigara bana daha sıkıntı geliyor toplumsal anlamda.


Toplu alan durumunda bir ihtimal hak derim. Balkonumda içtiğim sigaradan da bir zahmet hesap sorulmasın. Orda içme, burda içme. içmeyen insanın içmemek nasıl hakkı ise, içen insan içinde sigara kullanmak hakkıdır.
bundan 15-20 yıl kadar önce bu türden bir kul hakkı yoktu. güç dengesi sigara içmeyenlerin lehine dönmeye başlayınca doğal olarak nur topu gibi yeni bir kul hakkımız oluşmaya başladı. aynı merkezde güç bir süre daha birikmesi halinde bu sefer sigara içmek kul hakkı olmanın bir adım ötesine geçip, kriminal bir suç haline gelmiş olacaktır. Bence şu din iman mevzularını araya katmadan demek istediğinizi dimdirekt söyleyin.
Dün başka bir başlıkla anlatacaktım derdimi ama buraya yazayım. Malum yaz ayları insan evde bunalıyor bizim burada deniz kenarı , sahil imkanı da var ne zaman oturup soluklanmak istesem leş gibi sigara dumanından 5 dk dan fazla oturamıyorum. Arkadaşım ne Pok içiyorsanız için ama lütfen insanlardan uzak için.
#7141466

Valla bayram da yaklaşmışken gaza getirdin madem ağzımı açıp dimdirek söylüyom emmi;
zıkkımın kökünü içen istediği kadar içsin ama bana bulaştırmadan.
Biraz daha moderin dil kullanalım,

Kişilerin, başka bir insana zarar vermeden ve haklarını kısıtlamadan istediği her şeyi yapabilmesine özgürlük denir.

15-20 yıl kadar önce kul hakkı değil miydi? Minibüste otobüste hastanede postanede herkese soruldu yani razı mısınız bu sigara dumanından diye.
Tekrar ediyorum ben bir müslüman olarak beni dumanına boğduğu anda kimsenin dumanından razı falan değilim. Bunu bile bile veya umursamadan devam ettirene de hakkım helal değildir.
Normalde yasal düzlemde konuşacaksak suç bile olmalı evet.
Ayrıca uyuşturucudan beterliğini de ispatlayan ne güzel bir çalışma oldu bu başlık hele.

Tüm Sigara savunucuları alana beklenmektesiniz


#7141442

yorumunuz için teşekkür ederim.
-Ekleme: yorumunuzu okurken bu detayı fark etmemişim toplu alanda "bir ihtimal hak" diyemezsiniz efendim, dersiniz de pek bi anlamı olmaz. zarar görüyorum diyen bir tek insan bile varsa o yüzde yüz haktır.-

Umarım kurtulursunuz bu illetten. Sigara bir illettir ve ne yazık ki dumanla yayılıyor efendim. Evime bu kadar dolmasına ben de anlam veremiyorum ama midem "ayy kötü koktu" diye bulanmadı dün. Bay bildiğiniz mide bulantısı yaşadım. O biçim doldu evime. Demek balkonda içtiğiniz sigara da öok üzücü ama toplumun bir üyesini de olsun etkileyebiliyor. Takdir sizin elbette. Sağlıklı, bol oksijenli ve bağımsız günler dilerim.
sigara içenlerin, bal gibi var olduğunu bildikleri halde kimyasal ve psikolojik bağımlılıklarının rasyonel düşünme yetilerini manipüle etmesi sonucunda inkar ettikleri kul hakkı. meseleyi yalnızca güç dengesi ile alakalıymış gibi göstermeye çalışmak, "işe dini karıştırmayın yow" şeklinde vicdani yükü atma çabaları kişinin iç huzurunu sağlama gereksinimi olarak normal ancak gerçeklerle bağdaşmayan ve nafile bir çabadır.
Alıntı için uğraşmayacam. Bir ihtimal hak lafını derim. En azından şahsım için. Tanımıyorsunuz, emri vaki cümlelere ayar olduğum kadar başka birşeye ayar olmam. Kalabalık ortamda kullanmayan insanlardan biriyim. Oradaki tanımda bari balkona müdahale edilmesin yorumu var.

Yeşilaycı olmanızı tebrik ediyorum. Bu radikalliğinizin birilerinin umurunda olmadığını da belirtiyorum. Ben değil, başkaları. Ya da benim için de öyle. *
sigara içen birisi olarak kısmen haklılık payı olan durumdur zira bu öküz millet kişisel alan nedir vs bilmiyor.
ama balkonumda, kendi "kişisel alanımda" içtiğim, etrafa da zarar vermemek için maksimum çaba gösterdiğim sigara konusunda da kimseye laf düşmez diye düşünüyorum.