siyah çay vs yeşil çay vs beyaz çay

1 /
Hepsi camellia sinensis bitkisinin yaprağından yapılan içeceklerdir. işlenişleri farklıdır, tadlarına da sirayet eder bu farklılık.

Siyah çayın tadını herkes biliyor; okside, sert, belirgin bir tat diğer versiyonlarına kıyasla.

Yeşil çay iyi demlenmeyince yosun/ölü balık tadı kazanabiliyor. Bir dakikanın altında demlenmesi tavsiye olunur. (bkz: flash brewing) Taze yapraklar, güzel demlendiğinde oldukça ferah, umami, yenileyici bir tat kazanabiliyor. Bir sürü yeşil çay cinsi var gerçi. Japon yeşil çayları daha umami, tuzlu fıstık tadındadır. Çin yeşil çayları daha berrak ve beyaz çay tadına daha yakındır.

Beyaz çay en naif tada sahiptir. Tat tomurcuklarını geliştirdikçe ince lezzetini almak kolaylaşır. Buhurlu çiçek gibi kokusu ve kokusundan daha zarif bir tadı vardır. Bu aromaterapi etkisi, stresli zamanlara çok iyi gelebilir.

Bu üç cinsin dışında; oolong, puerh ve sarı çay da diğer camellia sinensis işleme yöntemleridir.
Yeşil çay, taze çay yapraklarının ısıl işlem, kıvırma ve kurutulmasıyla üretilmekte iken siyah çay üretiminde soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutma yöntemleri uygulanmaktadır. Beyaz çay ise, çay bitkisinin sadece tomurcuklarının ve genç yapraklarının kullanılması il elde ediliyor.

aslında hepsi aynı çay da işlenmesi ve dahi fiyatları farklı işte.

bizimki siyah çay içmiyor , ben de kahve içince pek aramıyorum . evde de paket/sallama kullanmak olmaz diye 100 gr. lık dökme yeşil çay almaya başlamıştık siyah çayın 4 katı filan olunca çaktırmadan karıştırıp yapıyorum afiyetle içiyorlar. beyazı hiç denemedik daha.

git