siyasal islamcılık

1 /
erdoğanın oynadığı islam anlayışına dönüşmüştür. başta aslında batı devletlerine kendi içlerinde bile düşünsel olarak ayrılan ortadoğu devletlerinin temsil ettiği bir görüş, ideoloji iken erdoğan tarafından yalnış anlaşılmış ve yalnış uygulanan mı desek anlayışa dönüşmüştür.
başlıktaki ifade öyle bir yazılmış ki...

böyle sanki bundan 1500 sene sonra anadolu- anatolia- asia minor bölgesini tarih kitaplarında okuyanların "bölge halkının başlıca geçim kaynakları" başlığında okuyacakları bir uğraş gibi geliyor insana.
" İslam'ın siyasetle, devlet yönetimiyle alakası yoktur, İslam ritüel dinidir, keşiş dinidir. Allah'ın fayize, tekelleşmeye, asayişe, teröre, mirasa, evlenmeye, boşanmaya, savaş ve barış hukukuna diyeceği bir şey yoktur" demeye getirilerek devleti kendi putuna yönettirmek isteyenlerin saçmaladığı mevzu.

Akp'nin, Osmanlı'nın dinci takılması ve dine zarar vermesi hiçbir şeyi değiştirmez. İslam, baştan ayağa devlet yönetimi ile ilgilidir.
Yoksa niye gitsin Musa Fir'avn'a?

Niye gitsin İbrahym nemrud'a?

Ne işi vardı Ebu Cehil ve Ebu leheb ile peygamberin?

Yani... Kur'an'ın siyasal hükümlerini yok sayıp; fayiz, zina, rantiye, kumar, içki gibi haramları layiklik adı altında serbest edenler ve bu görüşü benimseyenler, ahirette nasıl hesap verecek, hep birlikte göreceğiz?
başörtülü kızlar üniversiteye alınmzken daha mı iyiydi, insanlar namaz kılıyor diye askerden atılırken daha mı iyiydi, şapka takmıyorlar diye hamidiye bombalanırken, kutsal kitabımızla gökden indirildiği sanılan veya arap oğlunun yaveleri diye dalga geçilirken daha mı iyiydi. biz müslümanlar köle olalım da ateistler yönetsin değil mi yine?

ak partinin yönetimini ben de sevmiyorum ancak müslüman çalışmak üretmek yönetmek zorunda.
Bir daha hortlamaması ümidiyle tarihin tozlu sayfasında yerini alacaktır. Ama çok kan kaybettik bu da bir gerçek. Dindarlıkla alakasi yoktur diye uzun uzun anlatacak değiliz. Baş belasıdır. Ham yobaz kaba softa işi. Bu arada her halt yenir ha tek dert cem yilmaz babanin gösterisinde dedigi gibi " aman eller duymasın"
özellikle son on yıldır, ülkenin elinde inim inim inlediği zihniyet.

cumhuriyetin başına gelmiş en büyük felaket.

edit : zihniyet demişim. aslında bir zihniyet değil; köylü kurnazı, paraya tapan engizisyon elbiseli tüccar pratiğidir.
Abi dini çıkarlarına alet eden sözümona Müslümanlara siyasal İslamcı diyerek İslamın adını kirletmeyin ya. Siyasete dahil olan solculara siyasal sol, Atatürkçülere siyasal Atatürkçü niye demiyorsunuz? Dertleri Müslümanları siyasetten uzak tutmak, dini çıkarlarına alet edenlere işaret edip bakın bunlar böyle demek... Müslümanlar siyasete girmesin, hep tebaa olsun, hep hükmedilen olsunlar.
Müslüman siyaset yapmak zorundadır ve yapacaktır da ama günümüz çakma Müslümanları değil. Çünkü Müslüman değil. Onların Allahı para. Bu çıkarcılara siyasal İslam adı takanlar da aynen bunlar gibi çıkarcı. Ellerine imkan geçtiğinde aynen onlar gibi olacaklar.
siyasaldan mezun müslüman diye de anlaşılabilecek olgudur. islamcı diye zorlama bir tabirle kimlik oluşturulmaya çalışılmış ama beyhude. sokaktaki müslüman vatandaşımızın böyle derdi yoktur. ahlaksızlığın da islami anlayışta yeri yoktur.