siyasetin vicdanı öldürmesi

1 /
siyaset insanları yönlendirme sanatıdır. peki siyaset yapan kişi insanları neye yönlendiriyor? işte bu sorunun cevabı, siyasetin vicdanı öldürüp öldürmediğinin cevabını bize verir. yani esas mesele siyasette değil, siyaset yapanın siyaseti hangi gaye ile yaptığındadır.
siyaset vicdanı öldürmez onu siyaset için daha yararlı mekanik bir hale getirir. yani her şeyimize yaptığı gibi onu da yararcı bir çizgiye sokar. mesela hükümetin israil'le arası iyiyken verdiğin filistin tepkisi ile arası kötüyken verdiğin tepki arasında fark oluşur. içten içe tepki gene vardır ama volume'ü değişir. işbu yüzden siyaseti siyasetçiler yapmalıdır herkes siyasetçi gibi konuşmaya başlarsa toplum adına hiç de iyi bir sonuç ortaya çıkmaz.
vicdan ya vardır ya yoktur. var ise yalnız kötülük yapınca değil yapman gerekeni, yapabileceğini yapmadığında da sızlar, kanar.

siyaset, hayat gailesi, gelecek endişesi falan geçersiz bahanelerimiz.
vicdanlıların vicdanını diri tutup siyasete uyarı görevini yaptıkça sorun yoktur. ya karşı düşüncenin iktidar olup özgürlüklerini budamasına göz yumacaksın ya da kendi düşünceni siyasete taşıyacaksın. ortası yok.
aslında siyaset vicdanları öldürmez..ben buna katılmıyorum..peki bizdekinin adı ne..onu cidden bilmiyorum..yalnız siyaset olmadığı kesin..vicdan bahsinde ise söylenecek söz kalmamış gibi..ben bu gece bu mevzuda cidden hayal kırıklığına uğradım..yani ciddi anlamda bir tepki verilmez belki..bir nebze..bir nebze olsun anlarım..ama müslüman hanımların gördükleri zulmü..göre göre..böyle aşağılık bir tavır takınmak..bilemiyorum sözlük..bilemiyorum..
olan biten güncel hadiselere verilen zalimane tepkiler vesilesiyle aşikar olan hal. hakikaten de ibret alınması gerekir bundan.

kendine bir bak! sen nasıl bir insan haline gelmişsin? nasıl bir mahluk haline gelmişsin ki siyasi görüşün müslümanlığının önüne geçmiş. esiri olduğun ideolojik zırvalar yüzünden mümin kardeşlerinle ortaklaşamaz olmuşsun. sırf seninle aynı görüşleri paylaşmıyor diye bir müslüman kardeşine yapılan zulmü kınamak yerine bir rezaleti meşru hale getirmeye çabalıyorsun. yazıklar olsun demiyorum zira yazık olmuş çoktan.

bu furkan vakfı meselesi beni cidden üzdü...tesettüre uygun bir şekilde giyinen müslüman kadınların gördüğü muameleye verilen tepkiler hakikaten içler acısı. lanet olsun gönülleri kurutan siyasal palavralara...