sol

karikatür-kritik kültürü; sırtında robdöşambr, bir elinde viski, diğer elinde puro, burnunu yarım metre geçen göbek, arkasına yaslanmış sinsi kahkahalar atan patron şeklindeki demonolojik kombinasyonu aştığında, bir umut, adam olur dediğim düşünce sistemi.
devamını gör...
fuhuşun yaygınlaşmasının makro faktörlerinden biri. mesela, post-sovyetik bir travma olarak doğu avrupa ülkelerinin seks turizmi için gereken işgücünü rahatlıkla karşılayabilmesi bunun kanıtlarından. ya da fazla uzağa gitmeden, uluslararası haber kanallarının haber dosyalarından olmuş, laleli'de fuhuş sanatını icra eden slav kadınlar. bu da yeterli değilse, küba'nın en önemli endüstrisi olan turizmin atardamarlarından, devletin gözettiği ve teşvik ettiği, fuhuş pazarı.

hatta emre aköz yazdıydı (16/3/2011, sabah) bunu:

--- alıntı ---

küba'ya gitmiştik. pasaport işlemleri bitip havana havaalanı'ndan çıkar çıkmaz, turdaki iki kişi sırra kadem bastı.
ikisi de erkekti. tur boyunca ortalıkta gözükmediler. bir hafta sonra, otelden ayrılırken, onları tekrar gördük ve istanbul'a birlikte döndük.
tabii o iki kişi ortadan kaybolduğunda neler döndüğünü tur rehberimize sormuştuk. gayet normal bir olaymışçasına anlatmıştı:
tüm küba turlarında böyle erkekler olurdu. küba'ya gitmelerinin amacı kadınlardı...
ne takvimin 1960'larda sabitlendiği havana mimarisi... ne 1950'lerin kuyruklu amerikan otomobilleri... ne yazar hemingway'in "mojito" ve "daiquiri" içtiği barlar... ne yunuslarla birlikte yüzmek... ne tütün tarlalarını ve puro fabrikalarını gezmek...
varsa yoksa 'sudan ucuz' kadınlar...

beş-altı sene önceki bu anılar niye aklıma geldi biliyor musunuz?
hani (daha sonra doktor olduğu söylenen) genç bir kadın pazar günkü mitingde, "doktor che'nin yolundayız" pankartı taşıyordu ya...
ben de en iyi guevara biyografilerden birini yazan jon lee anderson'a dayanarak, che'nin soğukkanlı bir katil (de) olduğunu anlatmıştım ya... gerçekleri öğrenmek yerine, cehaletlerini savunmak isteyenler hemen saldırıya geçti: efendim ona katil diyebilirmişim ama che hiç olmazsa küba'yı, "abd'nin genelevi" olmaktan kurtarmış...
keşke dedikleri doğru olsaydı... bana böyle mesajlar gönderenler, önce havana'yı görsünler...
(not: niyeti bozuklar erkekler, yanlarında euro filan götürmesin. çünkü "pazarlığın parası" 52 yıl önce ülkeden kovulan abd doları!)


--- alıntı ---

daha önceleri (21/2/2004, sabah) de değinmiş, arşivde rastgeldim:
--- alıntı ---

küba, abd ambargosuna karşı sovyetler birliği ile ittifak halindeydi. sovyetler gerektiğinde küba mallarını dünya fiyatlarının üstünde satın alıyordu. ancak sovyetler 1990'ların başında dağıldı. bu durum küba'yı da vurdu. ve yönetim iki önemli tedbir aldı: 1) yabancı şirketlerle ortaklığa gitti. 2) turizme ağırlık verdi.
sonuç: küba bugün fahişe kaynıyor. sadece erkekler değil, çok sayıda orta yaşlı avrupalı kadın ve gey de seks satın almaya gidiyor.
katmerli bir 'acı' var burada: sadece ekonominin çökmesi fahişeliği artırmamış... her şeyi denetleyen devlet, fahişeliğe açıkça göz yumuyor. örneğin kimi barlarda 'üniformalı' çiçekçiler, cüzdanı şişkin 'tonton amca'ya eşlik eden çıtır kızlara metazori çiçek aldırıyor.
küba devleti istese bugünden yarına fuhuşa son verebilir. ancak bu kararın turizmi bitireceğini bildiği için üç maymunu oynuyor.

--- alıntı ---

devamını gör...
sol sol derken, bir başka post-sovyetik travmayla karşılaştım. meğer rusya'da artan ırkçılığın * sebebi, esas olarak rejim değişmeden önce aileleri devlette görev alan ailelerin çocuklarından kaynaklanmakta * imiş. tecrübe edilmiş sosyalist devletten arta kalan bürokratik/oligarşik bir nişane daha.
devamını gör...
dünyanın başına bela kavram. ilk kez orta çıktığı fransız ihtilali'nden bu yana böylesine saptırılmış başka bir kavram olmasa gerek.

proleterya sınıfının liberal, düzen karşıtı, yenilikçi anlamlar yüklediği sola yani "burjuva ve aristokrat"ların karşısına oturma eyleminin geçen yüzyıllar içerisinde, özellikle de canım ülkemde, tam tersi bir kimliğe bürünmüş olması ne garip. ve kavramlarla yaşayan insanlar için de bir o kadar üzücü. sol kapitalizmden uzak, emeğe dayalı ve "haklı" bir temsili yapılandırma iken; kapitalizmin başını çeken, sömürgeci, batıcıl düşünceye bel bağlamış, neye hizmet ettiğinden hizmetçilerinin bile haberi olmadığı bir çöplüğe dönüşmüşse, müsebbibi de solu kucağına alan komünizm'dir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.