solculuğu dinsizlik zannetmek

1 /
"solculuk" felsefi bir tabir değil; sekülerite, liberalite, darwnizm vs. filan deseniz hadi tamam da...

herkesin solculuktan anladığı farklıdır. bu kavrama kafayı fazla takmamak lazım; siyaset bilimi ve felsefeden anlayan kimse "sağcılık - solculuk" kelimelerini çok fazla kullanmaz. çünkü "solculuk" kelimesi felsefi ya da siyaset bilimi açısından çok da açıklayıcı bir tanım değildir.
suç biraz da kendilerinde değil mi ?
Turan Dursun'un kitaplarını elden düşürmedikleri yılları yaşayanlar için kaçınılmaz bir önerme.

Ayrıca; Tarihsel Materyalizm Diyalektiğine göre de zaten öyle olmaları da gerekir.
solculuğu chp ile bütünleştirmek,
tesettürlü her kadını akp seçmeni zannetmek,
her avukata yalancı demek,
seçmenlere oy verdiği partiye tapıyor muamelesi yapmak,
her namaz kılanı imam bellemek,
yobazlığı muhafazakarlık ile eşleştirmek,
fanatizm peşinde koşmak,
her çiçekten bal toplamaya çalışmak,
cinsiyetçilik yapmak,
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak,
sözlüğü forum sitesine çevirmek gibi öznesi dışında akil her bireyi utandıran bir zannetme halidir.

çoğayıp lan.
solculuk dinsizlik değil. dinsizlikte solculuk değil. liberaller benim gözümde daha dinsizler. dine bakış açınız nedir tartışılır bu noktada bunun da ötesinde sol düşüncenin temellerine inmek gerekiyor, temelinde kimler var? Aslında türkiye ya da doğunun yapısı sağ ya da sola çok yatkın değil hepsi ithal ikameci pozisyonda yer alan bakış açıları olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar siyasi kavramlar. sağ düşünce aslında liberalizmi, sol düşünce ise komünizmi kendine temel alır. Eğer dinden kastımız islam ise, büyük ihtimalle din deyince aklınıza islam geliyordur. İslamın iki ideolojiye de oturtulmasına gerek yoktur. çünkü onlardan üstündür. diğerleri beşer sistemiyken, bu ilahi kaynaklıdır. Ya bak aslında zekat falan, sosyalist düşüncelerdir dersen olmaz.
batı da liberaller hristiyan çıkarları değil klisenin çıkarlarını savunmuşlardır. bunu da belirtmiş olayım. Sol açısından bakılacak olursak, sol hristiyan dinine bir eleştiriden çok dönemin ekonomisine bir eleştiridir temelde, arada bu eleştiriden dönemin din anlayışı da nasibini almıştır.
şimdi sorarım sizlere, Marx o dönem bir islam coğrafyasında yaşaydı bugün sol düşünce olur muydu? ya da marx ne tür bir ideoloji geliştirirdi?