somali

somali kamplarından arayan bir ağbeyimiz, ağlamaklı bir ses tonuyla, şu an önünde açlıktan ölmekte olan yüzü tamamen sinekle kaplı bir çocuğu kurtarmak için serum taktıklarını, ancak gözlerinin kayıp gittiğini anlattı, durum düşündüğünüzden daha kötü diyor.açlıktan ölüyor açlıktan, bunu anlayamıyoruz.

samet doğan
devamını gör...
"greater somalia" diye misakı milli türü bir resmi amaçları vardır ve bunun için etiyopya ile savaşır dururlar açlıklarına bakmadan. bu da yetme kabilelerarası iç savaşlar da eksik olmaz. savaş olduğunda çökecek borsaları yok rahat adamlar. vur kır parçala...
devamını gör...
bir smsle yardım edebileceğimiz,yardım etmemiz gereken ülke.
açlıktan ölmek tabiri oralarda gerçekleşiyor.burada açlıktan öleceğini sananlar oraya bi yüz çevirsinler.sadece bakmakla kalmayıp görsünler,üzülmekle yetinmeyip ellerini uzatsınlar.
devamını gör...
arkadaşlarla dışarıda buluşup lüzumundan fazla yiyeceğe, israf olacağını bile bile iftar menüsü adı altında paketlere para harcamaktansa o iftar parasını göndererek bir şeyler yapabiliriz bence.

bir de ramazan ayında cola satışlarını artıran bizler, müslüman mı olsak biraz?

tanım: kuraklık ile kavrulmakta olan afrika ülkesi. acil yardım beklemekte.
devamını gör...
* :
*

dostlar ilk duyduğumda verdiğim tepki şu olmuştu : hadi ya yok böyle bişi abartmış sana anlatan...
ama keşke somalideki gariplerin halini anlatan o görevli abartmış olsaydı . malesef ortada abartilicak bir durum olmadığı gibi anlatılan mevzularda birebir hakikattı.

anlatmaya başlayayım dilerseniz :

bir gün yardım kolisi götürdük ve kapıyı çalıyoruz ev sahibi kadın açmak istemiyor ısrarla sonra gelin diyor. dedik ki : sonra gelemeyiz 100km. lik yoldan geldik dönemeyiz.
kapının ardındaki sesin haykırdığı gerçekler birer tokat gibi iniyor yüzlerimize kadın şöyle cevaplıyor : evimizde sadece bir tane elbise var ve kızım o elbiseyi giyip yiyecek bişiler aramaya gitti...
ortamı derin bir sükut kaplıyor. tüyler ürperiyor duyulan bu kelimelerden. akıllara hemen ebubekiri sıddıkın camiye üç gün namaz kılmaya gidemeyişleri geliyor.. rasulullah adam göndermişti ebubekirin evine . niçin namaza mescide gelmiyor diye. hz. ebubekir kapıya hasıra sarılarak çıkıyor ve gelen sahabiye Allah rasulüne deki elimdeki son kıyafetide tasadduk ettim giyecek elbisem kalmadı bu nedenle mescide gelemiyorum ....

heyhaaattt!!!! o sahabeler devrinde kalmamışmıydı diyesi geiyor insanın .hayır malesef yukardaki hikaye bu günden 2011 yılının somalisindendi dehşete kapılıyor yürekler..ya rabbena ben gardorabımdan taşan elbiselerimi nereye koyma derdindeyken somalide insanlar ellerindeki hiçlikleriyle rablerine yürüyorlardı.. onlarda insandı onlarda müslümandı beni ondan farklı kılan hiç bişi yoktu .ama ben onlardan habersizdim .sesler yükseliyor sanki ama bizde kendimizi idare ediyoruz anca diye.

olmaz ey müslümanlar olmaz fakir kalmak korkusuyla sakın ola sadaka vermemezlik yapmayın diyordu rasulullah.. mahşerde fazladan olan her bir elbise ateşten bir gömlek olup giydirilecekken bize hangi zorla geçiniyorum lafından bahsedebiliriz ki ..

devam edelim dehşetler bitmedi ... anlatıyor yardım gönüllüsü, küçük bir erkek çocuğundan bahsediyor. eli çıkmış tam beş senedir elini kullanamıyor müdahale edecek ne bir doktor var ne bir insan. insanlara selam veriyoruz selamımızı almaya çekiniyorlar, almadan kaçıp gidiyorlar. öz güven yerle bir öylesine sindirilmişlerki Allahın selamını almaya korkuyorlar...

ya rab evimdeki evlerimizdeki fazladan her bir eşyanin her bir lokmanin somali de sorulmak üzre bekleyen bir hesab olduğunu bize unutturma !! bizi bize unutturma bizi bizden habersiz kilma ya rabbena bizi senden ve senin gördüğünden ve kaydettiğinden habersiz kilma Allahim biz seni biraksak bile sen bizi bize ve nefsimize birakma ve bağişla...

yardım gönüllüsü önemle rica ediyor lütfen çevrenize duyurun bu durumu müslümanı müslümandan haberdar kılmak adına en azından elinizden hiç olmazsa bu gelsin ve ben bu yazıyı yazmayı boynuma bir farz olarak görüyorum dostlar dikkatinizi çekti ise kurluş ismi vermedim herhangibir yere yönlendirmedim sadece somaliden haber verdim canı ulaşmak isteyene kim bend olabilirki ben müslümanim diyen herkesin bilgisine hatta gayri müslim dahi olsa ben insanim diyen herkesin bilgisine...

bülent akyürek'in alıntıladığı bir yazı
devamını gör...
"afrika" yazıp 3072'ye bir mesaj göndersek hepimiz. ihh vasıtasıyla bir 5 lira olsun göndermiş oluruz.

(büyük harflerle, i değil ı olacak r ve k arasındaki harf yani)
devamını gör...
biraz önce televizyonda gördüm. anne çocuğunu yardıma gelen kişilere vermek istiyor. 'alın onu kurtarın burdan.' diyor. çocuk ise annesini ordan götürmek istiyor. nasıl bir imtihan bu, nasıl bir acı. bunun hesabını bizler nasıl vereceğiz?
devamını gör...
acının başak gibi topraktan bittiği ülke. öyle bir acı ki; nefes almak bir zillet, bir ıstırap, bir yük. yaşamanın adı olmuş hüzün girdabı. sivrisinekler bile kıtlığı iliklerine kadar hissetmekte ve bedenindeki kemiklerin sayıldığı minik sabileri ısırmakta. bu onların imtihanı bizlerin ise imtihan nöbetleri. hangimiz nöbetinin başında? hangimiz aç ve açıkta? ah somali... çıplak ayaklı ülkenin, açlık senfonisi dinleyen insanları. yüreğim kanıyor somali. açlığın resmini ve rengini gördüm, çocuklarının gözbebeğinde.
devamını gör...
"afrika" yazıp 3072'ye bir mesaj gönderin diye çağrı yapılıyor ekranlarda, camilerde,gazetlerde her yerde.

evet anlayabiliyorum bu insanları onlar tüketim kültürünün kendilerine açtığı bir alanda biraz ağlanıp sızlanma ihtiyacı da duyuyorlar. onlar iliklerine kadar tüketmenin verdiği hazzın yanı sıra bir kaç damla da gözyaşı dökmek istiyorlar bu da bu kültürün olmazsa olmazlarındandır. hiç düşünmüyorlar; zaten ne zaman düşündü ki kalabalıklar bu insanalrı öldüren düzenin neresinde olduklarını. siz ellerinize o cep telefonunu aldığınız için ve bununla da yetinmeyip sürekli bir üst modelini alma hayaliyle yaşadığınız için bu devran dönüyor ve büyük patron bu insanları sömürüyor. sizin bu bir kaç haftalık merhamet modanız geçtikten sonra yine yeniden her zaman olduğu gibi bu sistemin tamamıyla gözden çıkardığı bu insanlar yine kaderleriyle başbaşa kalacak. sizler ne yapacaksınız vitrinlerden bir an olsun gözünüzü ayırmyacaksınız, eşyaya ruhunuzu tamamen teslim edeceksiniz, şehrin her yerinde mantar gibi biten avm lerde tapınmaya devam edeceksiniz. kardeşinize,arkadaşınıza, sokaktaki insanlara sahip olduklarınızla hava attıkça var olacaksınız ve siz var oldukça bu insanlar ölmeye devam edecek.

ve hiç bir zaman utanmaycaksınız kasadan fiş alırken ve neler olup bittiğini hiçbir vakit hiçbir ayetten anlamayacaksınız şehrin insanları olarak.

devamını gör...
somaliye yapılan yardımın ikiyüzlülüğüne değinmekle buraya yapılacak yardımlara set koyduğumu düşünenlere şunu söylemek isterim;

kapitalizm tekerleğini döndürmeyi sürdürdükçe sistemin doğası gereği burada olmasa bile başka yerlerde insanlar ölecek açlıktan,kirlilikten, vesaire...

bu tip tiyatral yardım kampanyaları çözüm değil. insanlar gerçekten bu derdin acısını çekiyorlarsa bu sistemden nasıl çıkarız, bu düzeni nasıl yıkarız diye kafa yormalılar en azından...

buradaki yardım da gözboyama, büyük şeytan dev şirketler zaten buna öncülük ediyor istiyor ki çark dönsün arada böyle atraksiyonlar yapılsın...

bu insanların öldüğünden yine o müsade ettiği ölçüde haberdar oluyoruz , daha önce de ölüyorlardı daha sonrada ölmeye devam edecekler..

yeni bir dünya kurulması kimin işine gelir? kapitalizmin çöplüğünden beslenen hangi leş kargası bunu ister ki?
devamını gör...
500 milyon tl yardım yapmışız. kuru yardımdansa yapısal değişiklik desteği konusuna girmeyeceğim; çok subjektif.(değil aslında)

aferin bize.

filistin'di, libya'ydı, suriye'ydi. acayip yardımsever bir ülkeyiz. süper güç mü olduk yoksa?

yardım edelim elbet; elbet edilecek. ama öncelik sıramızda ufak bir yanlışlık yok mu?

akp karşıtı bir insanım. geçerli sebeplerim var. sanılmasın ki tüm yaptıkları bir başarısızlıktan ibaret. değildir. sağlık konusunda; iran ile ilişkiler konusunda ve ab tavrı konusunda başarılı buluyorum mesela.

bunlar çok önemli değil, neticede. akp'nin yediği haltları biliyoruz. önemli olan, garip bir biçimde; hala içimde bu iktidarın terörü bitirebileceğine dair tuhaf bir umut bulunması. bitirirlerse, tüm gemicikleri helal olsun diyeceğim. hiçbiri fidanlarımızın canına değmez.
devamını gör...
başbakanlık afet ve acil durum yönetimi başkanlığından (afad) yapılan açıklamaya göre, somali'ye yardım kampanyası kapsamında başbakanlık afad hesabında 100 milyon tl, diyanet işleri başkanlığı hesabında ise 194,5 milyon tl toplandı.

yürütülen diğer kampanyalarda da toplanan miktar 189 milyon 100 bin tl'yi buldu.
yardımların toplamı ise 483 milyon 600 bin tl'ye ulaştı.

--anka--
devamını gör...
herkes vicdanını temize çekti, yenilendi, ruhsal peelingini yaptı ve kenara çekildi. somali hala açlıkla ve susuzlukla cebelleşmekte, üstelik yapılan yardımlar da ihtiyacı olan halka ulaşmamış. yardımlar %70 azalmış.
devamını gör...
--- alıntı ---

tarihin sahnelediği durumların yalnızca ilk dakikalar süresince aydınlatıldıklarını bilmiyor bu dalkavuklar. hiçbir olay bütün süresince güncel değildir, yalnızca kısacık bir süre, başlangıçta. milyonlarca televizyon seyircisinin açgözlülükle seyrettikleri ölen somalili çocuklar artık ölmüyorlar mı? ne oldular acaba? şişmanladılar mı, yoksa zayıfladılar mı? somali diye bir ülke var mı hala? dahası, hiç var olmuş muydu? bir serabın adı olmasın sakın?

--- alıntı ---**
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.