Sözlüğün bilge yazarları

1 /
Denize girecek kadar almancam var ve bu beni turist yapar. Eğer ben turist isem sizinle kısaca işim yok evdeki fakirler.

İşi olmayan düşünür, düşünen sakinleşir, sakinleşen en sonunda aklı selim düşünür bu da demek oluyor ki mesele bilgelikte değil almancada.

Ayrıca yoğurt kabı almak yasak ama yoğurt almak serbest, mesela çocuk yapmak tam kapanmada serbest lakin gerizekalı çocuk yapmak yasak. Hunili dolaşmak serbest ama delilik temsili huni almaya çıkmak temel ihtiyaç olmadığı için yasak.

Tuvalet kağıdı almaya çıkmak serbest ama sevmediğiniz kişilerin ağzına tükürmek yasak. Sürünmek serbest ama söylenmek yasak. Şimdi bilgeliğin tarifinde temel ihtiyaçlar önemli ise yemişim samimiyetinizi acaba ismim yazılsın diye yaptığınız cançişliğinizi.

Al sana nuri bilge ceylan!

hangi konuda bilge olduğuna göre değişen yazardır.
yani demem o ki herşeyi bilen yazar benim gözümde bilge değildir. bilge olmak demek daha özel bir konuda bilgi birikimine sahip olmak demektir.
malesef insan ömrü her konuda bilge olmaya yetecek kadar uzun değil.
o yüzden herşeyi bildiğini iddia eden kişi aslında pek birşey bilmiyordur.
elbette bu günümüz için böyle. çünkü insanoğlu her geçen gün yeni birşey öğreniyor veya keşfedi̇yor.
haliyle konular da dallanıyor budaklanıyor.
neyi bilmediğini bilen ya da neyi ne kadar bildiği konusunda sorgulamalar yapan yazarlardır.

çünkü bilmediğini bilmeyen, neyi bilmesi gerektiğini bilemez ve bildikleri üzerinde sorgu yapmayanlar ise, ufkunu genişletemez.

bu kaa; tşkrler.