sözlük yazarlarının aramıza katılma hikayeleri

1 /
Aynı hastalık sebebiyle tanıştığım dört kişilik bir arkadaş grubum var. Bir akşam hepimizin canı sıkılıyordu, ne yapsak ne yapsak diye düşünürken “hadi dedim kalkın gidiyoruz, sözlük bulup trollük yapalım biraz.” O arada aramada karşıma dünya sözlük çıktı. Hemen yazdım, iki kişi sallamadı, “kim uğraşacak ya şimdi” falan dediler. Biri “ben varım” dedi ve hemen kayıt olduk. (bkz: Sarışın talebe)
O biraz sessiz kaldı ama ben başladım ciddi ciddi yazmaya. Troll olmak için geldiğim yerde, kendimi baya kaptırmış yazarken buldum. Meğer ne çok şey biriktirmişim içimde adjdj. Hikayem böyle başladı ve sevdim burayı.
Ama siz yine de bana pek aldırış etmeyin, deliyim çünkü. Ne yapsam da yeri adkdj.
Anadolu ajansı arapça kısmında staj görürken birden bu sözlük aklıma geldi. Sanırım sınıfta birileri konuşmuştu bizim mezun yazılımını yazmış çizmiş diye oradan aklımda kalmıştır. O mezun abimle de tanıştım bi ara bu vesileyle ona da bi selam çakayım.
Derviche moderne benim fransızca hocam olur, ders kayıt formunu doldururken ismini aratıp dünya sözlük'ü görmüştüm. görüp geçmiştim hatta daha çok. mülakata gittiğimde çoktan uçmuştu aklımdan. bi sözlük varmış bi sözlük ama adı ımm?
Ne ara takip etmeye başladım bilmiyorum ama instagram sayfasını takip ettim yıllarca. Afili fotoğrafları görünce herhalde fotoğraf paylaşım sitesi burası diye düşündüm, o derece kafa yormamışım*.

Sonra bi gün mail attı derviche, pazarlığımı yaptım ve kaydoldum*. Kaydoldum ama sarmadı, çok okumadım bile. Berg ü bar ilk duyduğumdan beri inanılmaz sevdiğim bir kelimeydi, bir arkadaşım sordu, doğru yazayım diye arattım. Karşımda, ilk sırada dünya sözlük duruyordu. dedim nazlanma.

Yine de bu kadar saracağını hesap etmemiştim. *
kronolojik olarak net olmamakla beraber bir ara ekşi sonra uludağ, bir ara da itü okuruydum. hepsi gittikçe bozdu*, bende yeni bir sözlük aramaya giriştim okumalık tabi. dertli sözlük bir de dünya sözlük çıktı karşıma. dertli pek akmıyordu. burasını okumaya başladım bende. önce 1 yıl kadar falan okudum sanırım. sonra, kayıt olayım bende yazayım, bir faydamız olur belki, bana da bir farklılık olur diye düşündüm. 1 yıl kadar burada ara ara yazdım. şimdi yine okuyorum. öyle işte.
sanırım başka bir sözlükte başlığını görüp gelmiştim. tam da net hatırlayamıyorum. sonrasında 1-2 arkadaşla müstakbel* eşim* qoa*'yı getirmiştim. bi tek o varlığını sürdürebildi buralarda.