sözlük yazarlarının bugün öğrendikleri

1 /
Dudakta uçuk varken sakız çiğnenilmemesi gerektiğini öğrendim.

Her şişirdiğinizde patlayıp o iğrenç kabartının üstüne yapışıyor ve sonrasında olaya müdahale etmek için dilinizi kullanmanız gerekiyor.

Mikroplu bir bölge olduğu düşünüldüğünde yalamak pek parlak bir fikir değil. Tadı da kötü zaten.
sultan abdülhamid ve arthur conan doyle'un dost olduklarını ve padişahın polisiyeyi çok sevdiğini öğrendim. yazar, her eserinin kopyasını basılmadan evvel padişaha gönderirmiş ve tahsin paşa da her gece odasında ona okurmuş.
Bebeklerin aslında doğduklarından itibaren tuvaletlerini hâl diliyle söyleyebildiğini ve hazır bezsiz bir hayatın mümkün olduğunu, buna da "elimination communication" yani bir anlamda tuvalet iletişimi dendiğini öğrendim. Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren bir yöntemmiş çünkü anne bebeğinin hâl dilini doğduğundan itibaren çözmüş oluyor. Bez atığından ve masrafından da kurtulmuş olunuyor tabii.

Bu sene çevremde bebek bekleyen* ya da bebeği olan çok kişi olduğu için hepsine bombardıman yaptım. Belki aramızda kendisi, eşi ya da bir tanıdığı bebek bekleyenler vardır, iliştiriyorum:

git
Allah'ın rahmetinden ümit kesmemek gerektiğini ben yeniden öğrendim bugün.
Günahların dibine dibine vururken, birden vazgeçmek geldi aklıma çok geç dedim ama bir yandan günahı işlerken bir yandan vazgeçmeyi düşünüyordum. Sonra ikindi namazını kıldım, aklım hala günahlarımdaydı, neden sonra günahımı itici buldum, bir arkadaşımı arayıp yanına gittim, sonra epeydir görmediğim halamlara giderek bi çayını içtim, anlıyacağınız sıla-i rahim yapmaya çalıştım, sonra eve gelince de genelde nasıl olsa kalkarım deyip yatıp sabah vakti kalkmak yerine, yatsı namazımı kıldım, hatta inanmayacaksınız vitr-i vacip bile kıldım, genelde kılmadan yatardım, daha sonra yani gece uyanınca kalkınca kılarım(!) öylesi daha faziletli diyerekten ama hep sabah olurdu, bereket versin sabahları kılıyoruz işe geç kalmamak için, ama onlarda geriye doğru çekiliyor, yani bugünde böyle geçti, geçti diyemem şeytan ilerleyen saatlerde bir rövanş yapar mı görücez, ondan Allah'a sığınsam iyi olacak.