sözlük yazarlarının ingilizce seviyeleri

1 /
Ancak cefr üzerinden değerlendirilirse, bunun için de ielts, toefl, pte cinsi bir sertifikasyon kurumu üzerinden belgelendirilebiliyorsa bir şey ifade eder. İnternet üzerinden yapılan ücretsiz testler, x dil kursunun, ölçme-değerlendirmesi kim tarafından ne kriterle yapılıyor bilinmeyen sınavına göre verilmiş sertifikalar, maalesef bir şey anlatmıyor.

Bunun yanında, seviye deyince receptive/productive hangi alanın seviyesinden bahsediyoruz, bu da ayrı konu. Çok iyi seviyelerde olduğunu düşünen kişilerin bu output rahatlığını genelde yazılı dilde yaşadığını, hatta yazılı deyince, onu da çoktan seçmeli sorular ile verebildiğini, yaz dendiğinde geçtim doğru ve yeterli kullanımını, bir kurgu yakalamaktan dahi uzak olduğunu görüyoruz.

"Konuşma seviyesi" olarak, ayrı bir şekilde tanımlamak ve değerlendirmek gerekiyor dolayısıyla bunu, zira ilgilendiğimiz daha çok bu olsa gerek, o da yine yes/no cevaplı sorular ile değil, oracy (oral literacy - sözel okuryazarlık) ile ölçülmesi gereken bir alan. Misal "türkiye'yi seviyor musun" değil, "Türkiye hakkında ne düşünüyorsun?" sorusu ve devam algoritmasıyla.

Seviye bildiriminde ilk adım, doğru teşhistir. Birçok başka alanında olduğu gibi hayatın. Bu ülkenin jargonunda "anlıyorum ama konuşamıyorum" diye bir yalan olduğu sürece de, bu mümkün değildir. Bbc'yi dinleyip haberleri anladığınızı ama işin konuşmaya geldiğinde patladığını düşündürüyorsunuz çünkü bu şekilde, oysa bu zannediyorum doğru değil. O yüzden seviyesini gerçek anlamda merak eden, doğru teşhis peşindeki kişilerin -ki o seviyeyi isteyen okul ve işyerleri de sizden zaten bunu isteyecekler, english time'ın just english'in metni internetten indirilmiş sertifikalarını değil- bahsettiğim sınavlardan birini almasını tavsiye ederim. Almıyorsanız ihtiyacınız yok demektir, ne güzel, bu durumda düzeyinizin ne olduğu da çok önemli değil.

Hayırlı ramazanlar.
akademik olanı ucundan bucağından yakalayıp yüksek lisansa yerleşecek kadardır, zenci İngilizcesi olanı ise bazı arkadaşlarımızın gönderdiği videolar sayesinde öğreniyoruz. reels videosu tabi ki .
Hastir pizvenk osmandan ay lav yu ay lav yu'gecis her corc versene borc oradan tenk yu veri mac geri geri kactan doksanlar kablolu tvlerle biraz olsun a1 seviyesi yakalandi..
A2 seviyesi devlette maslahat guzarligina kadar yol açıyordu..
2000 ler b1 seviyesinde ilerledi 2010 dan sonra b2 seviyesi ancak yakalandi..
2020 ler c1 diyelim mi..
Yani bizim ingilizceyle olan imtihanımız her 10 yılda bir ancak ilerleme sağladı diyebiliriz..