sözlükte birden fazla hesaba sahip olmak

1 /
diğer adıyla çoklu hesap kullanımının öznesi olmaktır.

bu tarz hesap kullanımı genellikle sözlük formatlarınca yasaklanır ama yasağın etkililiği ne kadar olur, bilemiyorum.
yalnız şöyle bir şey var ki -azıcık şizofrenik bir durum olsa da- her bir hesapta ayrı ayrı ve kendi içinde tutarlı bir üslup kullanan üyelere bu imkanın tanınması gerektiği görüşündeyim.
zira ister istemez her birimizin yazarlık çizgisi bir süre sonra oturuyor ve biz her ne kadar anonim olsak da bazen o çizgiyi bozucu şeyler yazmaktan imtina edebiliyoruz.

gerçekte olan ise çoğu zaman yan-ikincil hesaplarla kaotik faaliyetler içerisine girme şeklinde vuku buluyor. yahut kendini artılama-kendiyle nickaltılaşma gibi..
e o da bizim insanımıza has bir şey olarak kalsın.
vakti zamanında, yazarlık yaptığım bir sözlükte, yirmiye yakın hesabı aktif olarak kullanan birini tanımıştım. tanımıştım derken, aynı anda o sözlükte yazıyorduk demek daha doğru olur. bazen online yazarlara baktığımda, 6-7 hesabıyla aynı anda listede olurdu. her bir hesabıyla, ayrı bir tarzda yazardı. biriyle tematik, biriyle bayan, biriyle anarşist, biriyle softa, biriyle fenerli, biriyle cimbomlu... bir hesabıyla size söver, diğeri ile över, ötekiyle özelden yazıp ağzınızdan laf almaya bakar... yönetici uyarsa, o hesap emmimgilin, bu hesap görümcemgilin bibisinin, beriki dayımgilin kirvesi, habuki dayımın dayısının dayısı, ki morfinin mucidi, derdi. sanırısın sultanhamam'da toptan kılıf işiyle iştigal ediyor. bildiğin sözlüğe entegre bir hayat yaşıyordu.

işte bu ülke o günlerden buralara geldi. gençler sadece iki hesapla yazanların kıymetini bilmeli.
kötü kötü konuşmuşsunuz arkadaşlar.* benim iki hesabım var ama ikincisini bir şey denemek için açtım kullanmıyorum zaten yasalarımıza da aykırı diye biliyorum.* bir arkadaşı davet etmiştim girdiği tanımlar gözükmüyordu acaba neden diye denemek için açtım kutsal bir vazifeydi alın size mantıklı sebep *
zamanında burda nickinde ayran olan bir yazar vardı. beraber diğer sözlüklerde hesap açıp dünya sözlük hakkında tanım yazıyıorduk. sözlüğü tanıtıyorduk. taa cogito zamanları hatta bir tane ekşide çaylak hesabım vardı cogito sözlük hakkında her başlığa tanım yazıyordum. sonra ekşi gitmiş o hesabımı yazar yapmış. tabi ben öyle bir hesabım olduğunu bile bilmiyodum cogito sözlük hakkında tanımları okurken geçen rastladım. neyse benim bu çoklu hesaplarımı reklam yapıyor diye kapattılar şimdi diğer sözlüklerde sadece 5 hesabım var. ben neden böyle yapıyordum. çünkü diğer sözlüklerin yönetiminde islami bir karşıtlık vardı o zaman da sadece cogito sözlük dindar insanlara söz hakkı tanıyordu. şimdi bıraktım ama bu işleri. işim gücüm var kendime zor yettiğim hiç birşeyi yetiştiremediğim bir durumdayım.