sözlükte laf söz olacak diye korkmak

1 /
(bkz: elalem ne der)

Hep söylerim; şahıslarla uğraşan küçük insandır
Elalem işte abi ne derse desin. Elalem yani. Ağzı torba olmadığı için büzülemeyen elalem.
Elalem senin için neden önemli?
Ne yaşamak istediğine kendin karar verecek kadar öz saygıyı kendine hak görmüyor musun?
Elalemin fikirlerinden çok kendi fikrine değer vermeyi öğrenemediğin için bir arpa boyu yol alamadın.

Eylemi gerçekleştiren de eyleme takılan da ne bileyim Allah ıslah etsin ya valla.
elalem ne der baskısı altında ezilen insanlar tarafından hissedilen durumdur. halbuki elalem doymaz, her zaman diyecek bir şeyler bulurlar. hatta yapmasan bile yaptı derler. o yüzden bence insan kendince doğru olduğuna kanaat getirdiği şekilde hareket etmelidir. yaptığım şey bana göre doğru ise kime göre nasıl göründüğünün bir önemi olmamalıdır. ayrıca insanlar sürekli kendi yaptıklarına bakmaksızın başkalarını fütursuzca eleştirmeyi çok severler. falancanın kızı, filancanın oğlu ağızlarından hiç düşmez. genellikle bu baskıya yenik düşenler, aslında yapmak isteyip de yapamadıkları şeyleri başkaları yapma cesareti gösterdiği için eleştirirler.
Duyduğum en aptalca cümlelerden birisi. Kim ki buradakiler korkacağız? Tam olarak hangi sıfatı haizler de benim ya da bir başkasının hayatı hakkında kendinde söz hakkı buluyorlar? Hadsiz insan olmak tiksinç bir şeydir. Hakkında fikir sahibi olmadığınız biri hakkında ileri geri konuşmak konuştuğunuz kişiden ziyade sizi mide bulandırıcı yapar. Dedikodu ve laf taşıma olmadı alttan alttan ahlak dağıtma ancak sizin içinizdeki o kokuşmuş pisliği örtmenize yardımcı olur.

Burada anlam veremediğim muhafazakârlara ait bazı takıntılar mevcut. Yaptığınız her hareketin ahlaki karşılığını ortaya dökme gayesi güden yığınla insan.. ay söyle yapmış hoş değil, bu şunu yapmış ne kötü, vay efendim yaptığına bak iğrenç ya gibi hiçbir haddi olmadığı halde kendinde yorum hakkı bulmak ve dedikodunun dibine vurmak asıl iğrençlik bu. Kimin nerede nasıl bir hayat sürdüğüne dair hiçbir fikri olmayan insanların küçücük beyni ile başkaları hakkında beyinsiz şekilde yorum yapması boş insan olmanın bir getirisidir. Sanane, senin başka işin yok mu?