spor yapmak

1 /
üç yıldır düzenli olarak yapmıyorum. ayı gibi kilo aldım. vücudumun her yerinden ayrı gacırtı geliyor. elli şınav ve on barfiks çekmiyorum. vücudum ikizkenar üçgen şeklinde. geçen gün zıplayayım dedim, vücut unutmuş herhalde budur diye öne devriliyor. spor harika bir şey dostum.
Bu haftaya kadar, 3 aydır düzene sokmuştum. Salı, perşembe ve cumartesi akşamları 21:00-23:00 arası sahadaydım. Çok uzun bir ara verdikten sonra, sıçrama, şut, dribbling, koordinasyon ve stance pozisyon almada toparlanmam 3 ayımı aldı. Keşke yaşlanmadan, yaş alınsa.
3 yıldır düzenli olarak yapıyorum, ondan önce de düzenli olmasa da yapıyordum birkac yıl. Pandemi süreci düzene geçmemde çok işe yaradı. Önce evde hafif antrenman yaptım, sonra yüzme öğrendim ve bi süre yüzdüm, şimdilerde pilates yapıyorum. Bugün birazdan da ilk defa tabata yapacağım, youtube sağ olsun. Ve hem ruh sağlığıma hem kafama hem de vücuduma iyi geldiğini biliyorum. Amaç sadece sağlıklı olmak değil, sağlıklı olurken süper fit olmak* olursa motive edici olur. Spor yapanların aynalara karşı çalışmasını anlayabiliyorum bi yerden sonra.
hakikati kaybetmiş modern insanın hepi topu üç tane amacı var zaten. bir ; sağlıklı olmak, iki; güvende yaşamak, üç; haz almak .

hepsi de iyidir hojdir lakin modern insan niye sağlıklı kalması gerektiğini bile bilmeden bu konuda hiçbir hedefi olmadan sırf sağlık olsun kafasıyla bunları icra ediyor. haz alma ya da bir nesneyi arzulamak da kötü bir şey değil ya da arzulanan nesnenin öz itibariyle kötü olması falan da mümkün değil ama adam gidiyor tüm bunları insan- insan ilişkisinden kopartarak saçma, yüzeysel , kabuksal bir amaca indirgiyor.

yani sorsan adama 100 milyon dolarlık sarayda oturmak istiyor hakkaten o saraya sahip olunca da mantarlıyor. en fazla 15 gün zaten onun zevkini yaşıyor sonra her şey yine bktan ve yine sıradan. insanın insan oluşuyla alakalı bir sorusu ve sorunu olmadığı sürece de modern insan bu nihilist şizoferiden kurtulamıyor.
2021 yılında kendimi motive edip chole ting programlarını yapmıştım. Profesyonel bile olmasa da vücudu çalıştırmak lazım. Spordan sonra güzel bir his geliyor. 2022 ise bu konuda berbat geçti. Hiç birşey yapmadım.
Şimdi hedefim haftanın dört günü direnç bantları ile çalışmak. (Yapar mıyım? Sanmıyorum.)*
Keyfim olursa ve çevremde yadırgayıp laf sokan olmazsa yaptığım işlerden. Tempolu yürüyüş, ip atlama, voleybol, basketbol, yüzme. Vs. Ama bazıları muhafazakar çevremin abartılı görüşlerine ters. Ne onlar günaha girsin hakkımda konuşarak, ne de ben kafama dert edineyim diye o bazı sporları sadece izlemekle yetiniyorum.