sultan ibrahim

babası: birinci ahmed
annesi: kösem sultan
doğumu: 5 kasım 1616
vefatı: 18 ağustos 1648
saltanatı: 1640 – 1648 (8) sene
sultan ibrahim istanbul'da doğdu. uzun boylu, kuvvetli vücutlu ve kumral sakallı idi. annesi onun iyi yetişmesi için çok gayret göstermişti. devrinde yaşayan bazı kindar yazarların dediği gibi deli değildi.

kardeşi dördüncü murad'ın vefatı üzerine tahta çıkmış ve tahta çıkışında şöyle demişti : "elhamdülillah ya rabbi! benim gibi zaif kulunu bu makama lâyık gördün. ya rab! saltanat günlerimde milletimin halini hoş eyle ve birbirimizden hoşnut kıl.

sultan ibrahim tahta çıktığında osmanlıların hayatta kalan tek erkek ferdi idi. bir sene sonra ancak dördüncü mehmed ve diğerleri dünyaya geldiler. böylece hanedan kesilmekten kurtuldu. ilk zamanlarında yeniçeri zorbalarıyla uğraştı. fakat zaman geçtikçe dalkavuk vezirlerin tesiri altında kalmaktan kendini kurtaramadı. hakkındaki çirkin iftiralar ise, padişahı şehid edenler tarafından kendilerini haklı görmeleri için uydurulmuş yalanlardı.

sultan ibrahim çok şiddetli bir başağrısına mübtela idi. meşhur tarihçi peçevi ve evliya çelebi son senelerini sultan ibrahim devrinde tamamlamışlardır.1645 senesinde venediklilerle girit savaşı başladı. aynı sene hanya ve resmo fethedildi.1646'da kandiye kalesi muhasara edildi. 1648'de kandiye teslim oldu. bu senede istanbul'da yeni bir ihtilâl daha patlak verdi ve sultan ibrahim tahtından indirilerek şehid edildi. (allah rahmet eylesin.)

şair ruhi-i bağdâdi, fusus şarihi abdullah sinobi bu devirde vefat etmiş zatlardır.

erkek çocukları: dördüncü mehmed, ikinci süleyman, ikinci ahmed, orhan, bayezid, cihangir, selim, murad.

kız çocukları: ümmü gülsüm sultan, peykân sultan, atike sultan, ayse sultan,
gevherhan suttan.
devamını gör...
cemil meriç'in "osmanoğŸullarının en akıllısı" ilan ettiğŸi osmanlı padişŸahı.

kendisi için devrinin hekimleri "elem-i asabi" teşŸhisini (bugünkü adıyla yaygın anksiyete denilen nevroz türünden bir hastalık) koymuşŸlardır.
devamını gör...
sultan ibrahim istanbul'da doğdu. uzun boylu, kuvvetli vücutlu ve kumral sakallı idi. annesi onun iyi yetişmesi için çok gayret göstermişti. devrinde yaşayan bazı kindar yazarların dediği gibi deli değildi.kardeşi dördüncü murad'ın vefatı üzerine tahta çıkmış ve tahta çıkışında şöyle demişti : "elhamdülillah ya rabbi! benim gibi zaif kulunu bu makama lâyık gördün. ya rab! saltanat günlerimde milletimin halini hoş eyle ve birbirimizden hoşnut kıl.

sultan ibrahim tahta çıktığında osmanlıların hayatta kalan tek erkek ferdi idi. bir sene sonra ancak dördüncü mehmed ve diğerleri dünyaya geldiler. böylece hanedan kesilmekten kurtuldu. ilk zamanlarında yeniçeri zorbalarıyla uğraştı. fakat zaman geçtikçe dalkavuk vezirlerin tesiri altında kalmaktan kendini kurtaramadı. hakkındaki çirkin iftiralar ise, padişahı şehid edenler tarafından kendilerini haklı görmeleri için uydurulmuş yalanlardı.

sultan ibrahim çok şiddetli bir başağrısına mübtela idi. meşhur tarihçi peçevi ve evliya çelebi son senelerini sultan ibrahim devrinde tamamlamışlardır.1645 senesinde venediklilerle girit savaşı başladı. aynı sene hanya ve resmo fethedildi.1646'da kandiye kalesi muhasara edildi. 1648'de kandiye teslim oldu. bu senede istanbul'da yeni bir ihtilâl daha patlak verdi ve sultan ibrahim tahtından indirilerek şehid edildi.

http://www.etkinegitim.net/...
devamını gör...
--- ilber ortaylı ---
Altın Osmanlı tahtına oturmadan önce Osmanlı tarihinin belki de en anlamlı ve bilgece taht duasını yaptı: “Yarabbim biraz sonra iki dudağım arasından bu kadar memleketin ve tebaanın kaderini etkileyecek sözler çıkacak, ben buna layık mıyım?” Üstat Reşat Ekrem’in edibane bir üslupla naklettiği bu sözler bir deliye ait olamaz
--- ilber ortaylı ---
devamını gör...
girit kuşatmasını başlatan padişahtır.

yıllarca bir odada yalnız yaşamaya mahkum edildiği düşünülürse, hakkında söz söylemek mümkün olamaz.
devamını gör...
sultan ibrahim istanbul'da doğŸdu. uzun boylu, kuvvetli vücutlu ve kumral sakallı idi. annesi onun iyi yetişŸmesi için çok gayret göstermişŸti. devrinde yaşŸayan bazı kindar yazarların dediğŸi gibi deli değŸildi.kardeşŸi dördüncü murad'ın vefatı üzerine tahta çıkmışŸ ve tahta çıkışŸında şŸöyle demişŸti : "elhamdülillah ya rabbi! benim gibi zaif kulunu bu makama lã¢yık gördün. ya rab! saltanat günlerimde milletimin halini hoşŸ eyle ve birbirimizden hoşŸnut kıl.

sultan ibrahim tahta çıktığŸında osmanlıların hayatta kalan tek erkek ferdi idi. bir sene sonra ancak dördüncü mehmed ve diğŸerleri dünyaya geldiler. böylece hanedan kesilmekten kurtuldu. ilk zamanlarında yeniçeri zorbalarıyla uğŸraşŸtı. fakat zaman geçtikçe dalkavuk vezirlerin tesiri altında kalmaktan kendini kurtaramadı. hakkındaki çirkin iftiralar ise, padişŸahı şŸehid edenler tarafından kendilerini haklı görmeleri için uydurulmuşŸ yalanlardı.

sultan ibrahim çok şŸiddetli bir başŸağŸrısına mübtela idi. meşŸhur tarihçi peçevi ve evliya ã‡elebi son senelerini sultan ibrahim devrinde tamamlamışŸlardır.1645 senesinde venediklilerle girit savaşŸı başŸladı. aynı sene hanya ve resmo fethedildi.1646'da kandiye kalesi muhasara edildi. 1648'de kandiye teslim oldu. bu senede istanbul'da yeni bir ihtilã¢l daha patlak verdi ve sultan ibrahim tahtından indirilerek şŸehid edildi.

http://www.etkinegitim.net/...
devamını gör...
vay efendim cariyelerin eteğini çiviye takarmış da, havuza atlamalarını emredermiş. (bahse konu havuzun etrafı mermer ve mermerde en ufak bir hikaye ile alakalı aşınmanın olmaması ilginçtir)
aynı havuza altın paralar saçarmış.
seks bağımlısı imiş.

bu adam bunları yaptığı için deli yaftası yiyor.
velevki yaptı. diyelim ki.. yaptı. bir an islam halifesi unvanı taşıyan, islam kültürü ile yetiştirilmiş bir adamın bunu yaptığını kabul edelim.

eli biraz para görünce karılı kızlı muhabbetlere dalıp gazinolarda barlarda para ezenler gecelerin kralı oluyor. sosyete oluyor. çapkın oluyor.

deli olmuyor.

ama sultan bir an o yaptıklarına inanarak baktığımızda deli oluyor.

iftira ve yalan dört nala giden bir attır. gerçek ise muhakkak o ati bir gün yakalar.

tahta çıkarken "yarab! ben buna layık miyim?" diyen adama deli demek pek akıllıca değil.

binaenaleyh deli kim akıllı kim ortada bir konu.o çizgi biraz ince.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.