sultanımsın susunca konuşunca kölemsin

1 /
Burası benim de kulağımı tırmalayan bir yerdir. açıkçası böyle güzel, incelikli bir şiirin içinde bunu duymayı hiç istemezdim ama şairin duygusu, hissi, düşünce yapısı böyleyse ne diyebiliriz.
Sadist mazoşist ilişkisinin betimi olan ve verilen bilgilere göre şiir dizesi olan alt metin ihtiva eden dize. Sadizm ve mazoşizm hardroce şiirsel bir hâl değil de nedir? Soru sormadım, mim koydum.
yavuz Bülent bakiler’in şaşırdım kaldım işte bilmemki nemsin şiirinde geçen bir mısra. Büyük bir aşk şiiridir. Hatta Şair, bu şiiri okurken gözyaşlarına bile hakim olamıyor, o kadar çok seviyor sevdiceğini.

Yalnız bu mısrada dikkat etmemiz gereken bir durum var. Şair, sevgilisi sustuğunda ona sultan muamelesi, konuştuğunda ise köle muamelesi yapıyor. Artık sevgilisi dırdır yaparak bu ince ruhlu şairi nasıl bunaltmışsa o bile dayanamıyor kadın dırdırına. Sahi Hanımlar neden böylesiniz? *

Şiirin devamında “eksilmeyen çilemsin” de diyor ama neyse…

not: bu yorum tamamen esprisine yazılmıştır. şiirin hikayesi ile asla uyumlu değildir. yatırım tavsiyesi hiç değildir. gerçeklerden ilham alınarak kurgulanmıştır da diyemem.