suriyeliler

1 /
mgk tarafından tehdit olarak algılanması gereken sığınmacılar.

hiçbir ülke sınırları içinde 4-5 milyon (kimileri 6 milyon olduğunu söylüyor) yabancıya yıllarca tahammül göstermez. akp nin sorunlu ve riyakar suriye politikası bu insanları yerinden yurdundan etti. suriye hükumeti sütten çıkmış ak kaşık değil, bunu da inkar edemeyiz. yaşananlardan gerekli tecrübeyi alıp artık soruna çözüm bulma vaktidir. sığınmacıların can ve mal güvenliği suriye hükumeti ile görüşülerek tesis edilmeli ve geri dönmeleri sağlanmalıdır.

unutmamalı: suriye suriyelilerindir, türkiye de biz türklerin...
Tam bir sosyolojik vaka Suriyelilerin Türkiye gelmesi. Gelişleri, sosyal yapıları, türkiyenin sosyal yapısıyla karşıtlıkları, benzerlikleri, zihniyetleri ve Türkiye zihniyetiyle karşılaştırılması, uyum sağlama koşulları, uyum sağlayamayanlarının nedenleri, kaldıkları süre içindeki değişimleri, kültürel etkileri, kültürel etkilenmeleri, toplumdaki varlıkları, toplumdaki katkıları, gelişleriyle elde edilen istatiksel gelişmeler, siyasi konumları....

Bu konuda yapılacak psikolojik ve sosyolojik tüm araştırmaların desteklemesi lazım.
Valla ben akademik başarısı yüksek suriyeli çocukları gördüğümde, onlara pırıl pırıl bakıyorum.
Kazanmışız gibi geliyor onları. Şanslı görüyorum ülkemi. Umarım memlekete faydaları olur.

Vefalı olmalılar, kıymet bilmeliler çünkü emek veriliyor onlar için.
Her millet gibi iyisinin de kötüsünün de olduğu millet.

Bir suriyeli'nin videosunu izlemiştim. Kendisine neden savaşmak yerine kaçmayı tercih ettiklerini sormuşlardı. Aynı soruyu size sorduklarını düşünün. Zor bir soru bence.

Suriyeli adam şöyle demişti: ben suriye de lisede okurken mahallemde 4 kişiyle çok yakın arkadaştım. Yediğim içtiğim ayrı gitmezdi. Sonra bazı şeyler oldu ve ülke ikiye ayrıldı. Onlar esadı tuttular. Bizse karşı taraftaydık. Eğer suriye de kalsaydım. Kendi vatandaşlarımı, komşularımı öldürmek zorundaydım. Bunu yapamadım. Üstelik bu savaşın kazananı da olmayacaktı.

Daha sonra spiker, bayramlarda nasıl suriyeye gittiklerini sorduğunda da "oraya sadece kadınlar ve askerliğini yapmış eli silah tutmayacak adamlar gidebiliyor. Eğer ben gidersem asker kaçağı olduğum için orduya alırlar. Kendi vatandaşıma silah sıkmaya zorlarlar. O yüzden genç erkekler gidemiyorlar." Diyerek cevap verdi.


Başka bir araştırma da ise suriyelilerin çok çocuk doğurmasına yönelik birşeyler okudum. Savaştan önceki doğum oranıyla savaş sonrası doğum oranı karşılaştırıldığında doğum oranında azalma varmış. bize şuan çok geliyor ama bu azalmış haliymiş. garip geldi biraz.
*kürtçe biliyor musun?
-hayır.
*O zaman niye ağlıyorsun?
-abi bu türküye ağlamak için illa Kürtçe bilmek mi gerek?

Ben: Suriyeli mazlumları anlamak için illa kafamıza bomba mı düşmeli, ülkemiz işgal mi edilmeli? Bu insanları bu hale düşürenlerin Allah müstehakını verecektir elbet. Müslümanlar olarak bize düşen, en iyi şekilde bu insanları ağırlamak. Medine müslümanları mekkeli müslümanlara böyle yapmışlar. Bizler mekkeli müşrikler gibi insanları kovamayız. İmtihan dünyası bu azizim. Kolay olmayacak elbet. Niyetimiz safi olsun, gerisi Allah'a havale. Süper güç Amerika'nın yüzde sekseni göçmenlerden oluşmakta. Dünya hepimize yeter.

git
gelecekteki iç savaş bence önce islamcı cenahın kışkırtmasıyla seküler türklere karşı suriyelilerin itici gücünü oluşturduğu bir terör dalgası şeklinde gelecek. akabinde ortaklık ve çıkar ilişkisi bozulduğu için orta anadolu ve karadeniz menşeili muhafazakar sağcı türkler ile suriyeliler arasında son bir hesaplaşma olacak. bunun sebebi de pastanın daralması ve ekonomik gücün ileride bölüşülmek zorunda kalınması. o vakte kader muhtemelen kürtler kendi kaderlerini ellerine almış olacakları için islamcılığın nihai gayesi olan türklerin orta anadolu ve karadeniz'de küçük bir alanda sıkışması olayı da gerçekleşmiş olacak. zira türkiye artık soykırımcı bir devlet olarak iyice yalnızlaşacak. dar bir yüz ölçümü içerisinde bangladeş benzeri bir ülke olarak dünya'nın kanalizasyon deliği muamelesi göreceğiz.
Türk milletinin 4 değil 5 katı üreyen bir millettir. Sığındığın ülkedeki insanlar 30- 40 yaşına kadar işsiz olduğu için evlenemiyor. Ama suriyeli din gardaşlarımız eyle mi?

Ergenliğe giren hemen evleniyor ve sonra köfte döker gibi çocuk döküyor. Sokaklar, caddeler, parklar suriyeli çocuklarla dolu.

Biz de besleyelim, yarin bize ne yapacaklarını hepimiz de çok eyi biliyoruz!

Ruslar gelse, çinliler gelse böyle yapmazlardı.