sütlü kahve

1 /
Eskiden ne çok içerdik. Gerçi hâlâ annem ve kız kardeşlerimin ortancası ve küçük olanı kahveyi sütlü tercih ediyorlar. Bizim rutin kullandığımız kahve, cinsi ve kavrulma derecesi itibariyle sert olduğu için onlara acı geliyor.
çay kadar onu da seviyorum. hem çayı hem de kahveyi seviyorum kafein etkisini bende yitirdiğinden beri bu yıl kahve tüketimimi azaltmaya çalıştım. eskiden sade granül kahveyi sadece sıcak su ile birlikte içip, üstüne birde türk kahvesi yapıp, onunda üstüne büyük bir kupa filtre kahve demliyordum. bu yıl öyle yapmıyorum. türk kahvesini her gün içmeye devam ediyorum. filtre kahveyi ise hafta sonları içiyorum. sade granül kahveyi ise hazırlaması kolay olduğu için işyerinde tüketiyordum. geçen ay markete girdiğimde hem zararlı hem de türk kahvesindeki tat da yok deyip granül kahveden daha zararlı olan toz pakette ikisi bir arada aldım. ama o da ne tadı hiç iyi değil ya. süt tozundan kahvenin tadını alamıyorum. paket bitsin her gün sade americano içiceğim. *
tanım: modern dünya'nın nimetidir.
proteinli sütle yapılmaması gerekendir.

normalde türk kahvesini az şekerli içerim ama canım sütlü tatlı istedi ve bu saatte tatlı tüketemeyeceğim için de dedim bari kahvemi orta şekerli-sütlü yapayım. açtım dolabı normal süt kalmamış. süt, süttür diye içim proteinliyle yaptım. yapmaz olaydım. ya bak nimete kötü söz söylenmez hani Allah affetsin ama bu hiç benim hayal ettiğim gibi olmadı! böyle garip bir koku, damakta anlamsız bir his... hayaller yine yerde.
bir zamanlar rahmetli dedem yaşarken ve bende 28 şubat mağduru bir liseli olarak öss ile cebelleşirken, ilk baharın ilk aylarında kendimi köyümüzün muhteşem doğasına atıyordum. sabah ezanı ile uyanıp, inekleri yemliyor idim. sonrasında anneannem süt sağıyordu. işte o sağdığı sütten bir kısmını ısıtıp, tandırda pişirdiği ekmek ile soframıza kahvaltılık olarak getiriyordu. işte o kuş sesleri, ineklerin mööö demeleri, köpeklerin havlamaları, tavukların gıdaklamaları eşliğinde, inek memişlerinde sağılalı daha dakikalar olmuş süte biraz kahve koyup içiyordum. hey gidinin gençliği hey. dedem rahmetli oldu 12 yıl önce. o günden beridir köyün tadı tuzu kalmadı azizim. bundan mütevellit, aile büyükleriniz hayattayken değerlerini bilmek gerekiyor. yaşayan ansiklopedi olabiliyorlar bilenler için.

işte sütlü kahve böyle muhteşem bir içecektir. ara sıra yatmadan önce kendime yaparım evde veya hanım yapıp getirir karşılıklı içerik.
bir zamanlar istanbul'da, gassaray'da, ara güler henüz sağken, rafları çinko taslarla, duvarları gelin aynalarıyla süslü ara kafe'de çocukluğumdan beri ilk defa, irice çay bardağında, köpüğü kahveli kaymak, sütten kıvamlı, kahveden zengin miss gibi bir şey içmiştim... artık ne istanbul, ne ara kafe ne de ara güler var...

git
midesi hassas kimseler için oldukça hayırlı kahve türü.
bazen filtre kahve bile motor yağı gibi geliyor çünkü. türk kahvesinde hele çok çok güzel olur. tiryakiliğimin erken dönemlerinde ( günlere giderken beyaz dantelli çorap giydiğim yıllara tekabül ediyor ) gezmelerde "anne kahveeee" diye cırladığım zamanlarda uykumu kaçırmasın diye sütlü kahve hazırlanırdı bana. anne kızın büyüdü, artık kahve etki etmiyor uykusuna anne, yetiş anne.