türk halkının gönlündeki lider profili

#siyaset 

bazı şeyler vardır nesilden nesile geçer. yani istisnalar dışında kişiden kişiye değişkenlik göstermezler pek. türk halkının lider profili de bunlardan biridir. binlerce yıllık türk devlet geleneği, devlete ve liderlere atfedilen değer ve kültürlerimiz doğrultusunda şekillenmiştir bu. hepimiz aşağı yukarı aynı tipte lider istiyoruz. türk halkına liderlik etmiş büyük devlet adamlarına şöyle bir bakın: mete han, attila, sultan alparslan, osman gazi, fatih sultan mehmet, kanuni sultan süleyman, sultan ikinci abdulhamid, atatürk ve daha niceleri. bunların hepsinin çok sayıda ortak özelliği var. bir kere hepsi sert ve otoriter insanlardı. hiçbiri vur başına al ekmeğini değildi. hepsi vatan ve millet için dünyayı ateşe verebilecek kadar gözü karaydı. bu devlet adamlarını lider yapan da budur zaten. türk insanı saf adama lider demez, korkak ve pısırık adamı lider diye kabul etmez. işte bizim bir liderde aradığımız şey budur. kodlara işlenmiş ve yüzlerce, binlerce yıl öteden ulaşmış bize. ister islamcı ol ister liberal ister faşist ister kemalist ister sağcı ister solcu... bugün farklı farklı partilere oy veriyorsak bunun sebebi ideolojiler ve hayat görüşleridir ancak partinin başında görmek istediğimiz lider profili genelde böyledir.

kim ne derse desin, türk halkı yumruğunu masaya vurmayan adamın peşinden gitmez. eğer yumruğunu masaya vuramıyorsan doğru sözlü ve adil olsan da kocaman bir hiçsin. unutulur gidersin. hele bir de hem doğru sözlü hem adil hem de yumruğunu masaya vuran bir yiğitsen yukarıdaki liderler gibi asırlarca dillerden düşmezsin.

"yok kardeşim, yanılıyorsun" diyenler cem uzan'ı hatırlasın. bu herif nasıl oldu da yüzde 8 oy aldı? karizmatik adamdı, açtı göğsünü bağrını, çemirledi kolları, vurdu yumruğunu masaya, esti gürledi ve oyları kaptı. bu işler böyledir işte.
devamını gör...
uzun boylu ve kaslıdır. karşısındaki tek yumrukta bayıltabilmeli ve çok iyi güreşmelidir. ata da binebiliyorsa yeme de yanında yağt.
devamını gör...
uzun boylu. küfür eden. eyyyyy diyen biri.
devamını gör...
sert ve otoriter profilli lider her daim türk milletinin baş tacıdır. merhametli, naif ve kibar olanlar ise her daim sonları hüsran olan lider türleridir. her ne kadar başarılı olsalar da...
devamını gör...
bir kere gelmiştir ve gönüllerde taht kurmuştur.boyu değil işlevi dedirtmiştir,ağzından tezek, yumşak, ananıda al git, çıkmamıştır,çok iyi derecede fransızca bilmiştir,okuduğu kitaplar üst üste konsa "uzunun" boyunu 3 e katlamıştır. 7 düvele eyvallah dedirtmiştir. çok iyi at binmiştir. müzikten,resimden,kısacası sanatın her dalından anlamıştır,yobazların korkulu rüyasıdır,adı geçince tüyleri diken diken olan bir halkın lideridir...ipin ucu: mavi gözlüdür.
devamını gör...
kendisi gibi olan lider profilidir. türk halkının baktığı en büyük özellik budur. kendi gibi olmayan lideri de kendi değerlerine ters icraatları da sevmez kabullenmez. dayatma ile yapılan hiçbir şey bu topraklarda tutmamıştır. siz baskı ile seviliyorum algısı oluşturabilirsiniz ama bu millet sizi ilk serbest seçimde siler atar ve bir daha bu ülkede size iktidar yüzü göstermez.
devamını gör...
alçak gönüllü, hoşgörülü, dindar olması mesele değil tüm inançlara saygı göstersin mühim değil.
tabi hitabet iyi olacak zira çok çabuk etkileniyoruz.
boy takıntısı bir millet olduğumuz için 85+ boy ciddi liderlik göstergesi.
devamını gör...
işte duymak istediğinizi söylüyorum: kılışdaroğlu.
devamını gör...
değişip değişmediği 24 haziran akşamı görülecektir.

(emine hanım yine balkonu hazırlamaya başlamıştır bile.)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.