takdirname ve teşekkür belgesini duvara asma hastalığı

1 /
Sahip olunduğu vakit utanılması gereken hastalık. Böyle şeyler olduğunu duyduğumda şok geçirmiştim şahsen.

Düz liselerin olduğunu öğrendiğim andan bahsetmek dahi istemiyorum. Lol.
Bir dönem sosyal medya olmadığı içindir. kazanılan takdir, teşekkür belgesi öğrencinin başarısıdır ama ailenin gururlanma sebebidir. eve gelen her misafire "bakın oğlumuz - kızımız takdir, teşekkür aldı" diye göze sokulamadığı için duvara asılıyordu.

Allahtan şimdi instagram, Facebook gibi mecralar var da aileler oralarda çocuklarının belgelerini gerine girene paylaşıyor..
ilk kazanılan parayı çerçeveletme benzeri hürmet göstergesi.

ben bölümü kazandığımı öğrenip sevindiğimin beşinci dakikasında kendimi bir şey sanmama azarı dinlemiş insanım, bazanın altı iyidir..
İlk defa duyduğum hastalık. Hayır ben zekiyim de çevrem çalışmıyor. *

Şaka bir yana böyle bir şey yapsam babam her tokatta yere düşürürdü sanırım. Ne gerek var efendim.
misafire gelenlere "bakın bizim çocuğun kafası zehir gibi çalışıyor." imajı vermek için övünmeyi seven yurdum ebeveynlerinin klişe hava atma biçimi. durumu olanlar camlatır, güzelce çerçeveletir evladının tüm başarı belgelerini... kimi anne- babalar da işi abartıp ilkokul 1'den lise bitene kadar tüm belgeleri salonun duvarlarına asarlar. bu tip evlere misafirliğe giden anneler, kendi başarısız çocuğuna "bak falancanın oğlu her sene takdir getiriyor, sen daha teşekür bile getiremedin, dayısı kılıklı nolcak." gibisinden serzenişlerde bulunur.