tanım ön izleme

1 /
Tanışamadığım, sözlüğün eski özelliklerden birisiymiş. Olsaydı benim için iyi olurdu. Tanım girerken küçük telefon klavyem yüzünden çok fazla hata yapıyorum. Eee düzeltmek ayrı bir zaman alıyor doğrusu. Yönetim bu konuda yeni bir düzenleme getirirse sevinirim.
Ön izlesem bile düzeltirim, muhakkak eksik olan bişey vardır ama sanırım bu temada yok. Ayrıca özel mesajlar kısmı çok kötü ya düzeltin gözünüzü seveyim. Uzun mesaj gelse okunmuyor resmen.
Ek .Üstelik bu başlığa ikinci yazışımmış.
Dün bi başlık açtım. Başlığın altına yazdıklarımın bi kısmını sonra sildim. Neden? Çünkü yayınlarken sorun çıktı hal buki yazı düzgündü gayet. Resim linkleri yazıya karıştı. İdareye çağrıdır.
agah'ın çok sevdiği ve övdüğü için kaldırılan sözlük özelliği.
ben de severdim. bakınız, italik, bold gibi cafcaflı yazıları göndermeden evvel doğru olmuş mu diye kontrol etmemize yarıyordu. hoştu. güzeldi.
Hangi tedbirli sözlükçüler tanımını önizliyorsa o basıyordur bu şıkka. O değil de yazdığı tanımı bile okumayıp sonradan düzeltenler var.**
dünya sözlüğün yazarlarına sunduğu şahane bir olanak. bazen üç-dört kere okur da insan neler zırvaladığını, imla hatalarını, paragraf düzeninin doğru ve yerli yerinde olup olmadığını göremez, göndere basar, tanımı sol framee doğru yollar... şeytan dürter, tekrar okuyayım der, hatalarını fark eder, acilen tanımının üzerine gelir* ve düzenle şıkkıyla yeniden düzenler. bazen bu döngü birden daha çok olabiliyor dalgınlığın kat sayısına bağlı olarak.

bir türlü bulamadığı tuzluğun buz dolabından çıktığını gören, tepesindeki gözlüğü fellik fellik arayan, kendine günde beş kere "ben şimdi buraya niye geldim" diye soran bir yazardan tek seferde en hatasızından tanım yazabilmesi beklenebilir mi?
ne yazmışım, ne çizmişim ya da ne sayıklamışım sorularına cevap veren uygulama, dünya sözlüğe ait. özellikle yazım, imla hatalarında düzeltmek adına çokça kullanışlı fakat bazen defalarca bakmamıza rağmen yine gözden bir şeyler kaçabiliyor. İnsanlık hali.