tanrının düşünme şeklini anlamak

1 /
kılıç'ın rivayetine göre al capone anlamış , ama nasıl anlamış ..."Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim."
albert einstein'ın hayatını şekillendiren arzusu. albert einstein allah'ın evreni sorunsuz yarattığını düşünüyor tanrı zar atmaz diyordu. ve hayatını buna verdi isaac newton ki lendisinin örnek aldığı insan onun geride bıraktığı tüm çelişkileri düzeltmak istiyordu. çünkü isaac newton merkürün yörüngesini hesaplayamadı ve dedi ki bu sadece tanrının bileceği iş albert einstein ise genel görelilik teorisi ile merkürün yörüngesini tam hesapladı.
ancak albert einstein kaotik fizik ve belirsizliği hesaplayamadı ve son 30 yılını bunlara verdi çünkü atom altı parçacıklar hem ordaydı hem burda hem dalgaydı hem doğrusaldı ışığın yayılımı suyun yaptığı türbülans bile hesaplanamıyordu çünkü kaotikti. biz ise planck sabite sınırlı düşünebiliyorduk.