tarhana çorbası

1 /
besleyici değeri en yüksek yemeklerden biridir. muhteşem bir karışımın ürünüdür.

bizim memlekette iftar sofralarının olmazsa olmazıdır. akşama kadar aç kalmış biri için en ideal yemeklerden biri. hem sıvı ihtiyacını karşılamak, hem de gerekli besinleri almak için en doğru seçim.
Dün akşam yalancısını yaptığım enfes çorba. * soğan, biber, sarımsak, salça kavrulur. 2 tepeleme yemek kaşığı unu ekleyip karıştırdıktan sonra 1 su bardağı yoğurt konulup 1 dk boyunca karıştırılır. Şimdi sıra domatesi koymakta. Domatesi de azıcık kavurup 5.5 su bardağı et suyu veyahut soğuk su konulup kaynatılır. En sonunda blenderdan süzülür.
dünyanın lezzeti ve şifasını barındıran ve her türlü çeşitlendirmeye müsait olan tek çorba. anonim eser gibi, her cins sofraya da uyar ve öyle bereketlidir ki yoklukta darlıkta 2 kişiyi de 12 kişiyi de doyurur.
Tarhana başkenti Maraş'ta kırmızı toz tarhana yapılır ama pek tercih edilmez. İlk defa "Görenin taş mı bu, nasıl yenir?" Diye kara kara düşüneceği bol yarmalı beyaz tarhana ile yapılan çorba ekşi ve kekik aromalıdır ki buna alışınca kırmızı çorba çocuk maması gibi kalır yanında. Yarı kurumuş tarhana olan firik ile çerezlik tarhana ise çorba yapılamayacak kadar kıymetlidir. Elinize geçerse heba etmeyin bana gönderin, ben yerim.
çeşitli besinlerin hamur haline getirildikten sonra kurutulup ufalanmasıyla elde edilen tarhananın, su katılarak pişirilmiş halidir.
Yalnız ilginçtir, tarhanası meşhur olan Kahramanmaraş’ta yapılan tarhana çorbasının bu tarife benzerliği çok azdır ve burada içtiğiniz tarhana çorbası tanımlarda bahsedilen çorbadan çok farklıdır.
Maraş tarhanasıyla yapılan çorbanın şöyle bir görüntüsü var:
git