Telefon detoksu

1 /
Telefon detoksu dediğin tamamen kapatmaktır bence. 2 gün kapattım. Şahsen aklım 'ya biri bana ulaşmaya çalıştıysa' da oldu. Sonra bir yüzleşme yaşadık tabi. Acı bir yüzleşme...
Telefonum bozulmuş ve yeni telefon almayı reddetmiştim bi süre. Baya ankesörlü telefon kullanıyordum. Şimdi düşününce komik geliyor epey. Pek rutin de değildi üstelik hayatım, telefonla halletmem gereken işleri arkadaşlardan rica edip arıyordum.
Ne garipmişim ya.

Bazen insanın bir teli atıyor içinde. Bi ceza veya kendine meydan okuma arayışı telefon detoksu ile çözümleniyor. Kıyasla epey zararsız.
Benim de telefonu koyup unuttuğum zamanlar oluyor. Tabii bir şekilde detoks yapmış oluyorum nihayetinde. Hatta daha uzun süreli de olabiliyor bazen. Mesela yaklaşık bir sene kadar.
2 nedenden ötürü yapılabilecek detoks

1 - telefona çok bağımlısınızdır ve bunun yanlış olduğunu düşünüp detoks yapmak istersiniz.
2 - telefonla aranız hiç iyi değildir. ve bir süre detoks yapıp uzak kalmak istersiniz.

ben 2. kategorideyim. özellikle bazı haftasonları telefonu hiç elime almadığım oluyor. eskiden telefonu tamamen kapattığım bile oluyordu. (ancak bu çok doğru bir davranış değil. çünkü acil ulaşmak isteyenler olabilir.)
whatsapp'ım 7/24 sessizde, sosyal medya uygulamaları yüklü ama bağımlı değilim.
haliyle bunu kendimi zorlayarak yapmıyorum. tam tersi kendi isteğimle yapıyorum.
bundan dolayı (yanlış anlaşılmasın ama) çok zor veya imkansız bir detoks değil, üzerinde fazlaca konuşulması gereken bir detoks bile değil bana göre.
cep telefonu ekmek su gibi bir ihtiyaç değil. insanı çok zorlamaz.
Evet, ilk gün 7 saatti ve başarıyla tamamladım. Hatta laptopa bile oturmadım. TV de izlemedim. Ama yine de yapmam gerekenleri yetiştiremedim. Telefona bakmak yerine yazlık kıyafet denemesi yaptık.
En büyük eksikliği tarif konusunda çektim. Bir tarif defteri oluşturma kararı aldım. Ne varsa eskilerde var.
Daha önce 72 saat internetsiz kalmayi başarmış biri olarak bu günlerde yapmaya niyet ettiğim detox. Malesef günlerce süremeyecek ama bazen günde yarım saat ya da bir iki saat yapıyordum. Bu aralar sözlükte ya da Instagram'da fazlaca vakit harcadığım için günlük olarak yapmayı planlıyorum. Örneğin bugün saat 13.00 da başlayıp akşam 8'e kadar telefonu elime almamak. Bununla birlikte elimden geldigince laptopa da oturmamak. İnterneti mobil veri üzerinden kullandığım için laptop'u sadece işlerim için kullanabileceğim. Evet heyecanlıyım. Bugün 7 saat başarabilirsem kapanma bitene kadar günde 1 saat ekleyerek ilerlemek istiyorum. Güzel bir temizlik olacak benim için. Malesef günümüz şartlarında günlerce telefonu kapatmak mümkün değil. Ayrıca bu sürelerde uyumayı da kendime yasak ettim. Sözlüğü biraz blog gibi kullanacağım gibi duruyor.*