temenni

temenni bütlere kalmadan geçmektir çoğunlukla temenni olarak kalır
devamını gör...

--- alıntı ---
nefislerdeki temenniler,allah'la ünsiyete zıttır.çünkü o,temennilerle idrak edilemez.bunun içindir ki Allah teala ,"kuruntular sizi aldatti"(hadid,14)buyurmuştur.
temenni,nefsin ,imkani dahilinde olmayan şeyleri içinden geçirmesidir.bunun öyle bir tatlığı vardir ki,insan buna alışırsa,bir daha ebediyyen iflah olmaz.
bu temenniler vakit kaybettirir.bir kere bunu yapan,o içinden geçirip konuştuğu zamani kaybeder.kendine geldiği zaman eline bir şeyin geçmediğini görür.onun bütün nasibi, akılsız birinin dediği şu şeydir:bu temenniler ,eğer gerçekleşirse ,ne güzel temennidir.
yoksa bir vakit onunla bolluk içinde yaşamiş olduk(ham hayal)
sevgilim,nefsinin kuruntusuna uyarak rabbinle rabbinle ünsiyeti (arkadaşlik etmeyi)biraktin.bu senin için hoş bir şey değildir.
ne imanin,ne islamin,ne de tevhidin seni aldatmasin.hani o temeninin meyvesi nerede?eğer temennilere daldiğin zaman farkinda olmadan ruhun çıkarsa,halin nice olur?
sen ölümden sonra,ancak ölürken içinde bulunduğun halet-i ruhiyyeyi görürsün.senin ise temennilerden başka bir şeyin yoktur.öyleyse tevhid nerede,imanin nerede!vaktini zayi ettin.
--- alıntı ---
devamını gör...
temenni: bir şeyi istemek, ummak anlamında arapça bir kelime. ezelî takdiri görme. müridin temennisi
yok, emeli vardır. çünkü temenni nefsi, emel de takdir edileni görür. temenni nefsin, teemmül kalbin
sıfatıdır. *
devamını gör...
9. (Tematik)
sebebe yapışmadan, gerekli çalışmayı yapmadan, Allahü tealadan bir şeyin olmasını dileme.

temenni insanı tembelliğe götürür. reca (sebebine yapıştıktan sonra o işin olmasını beklemek) ise, çalışmaya sebeb olur. (muhammed hadimi)

müslüman temenni sahibi değildir. çalışır, sebeplere yapışır, ondan sonra Allahü tealaya tevekkül eder (her şeyi o'ndan bekler). (mustafa sabri)

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.