tencereden yemek yemek

1 /
tencere değil de annem hangel(yatay hamur) yapınca onu siniye döküp üstüne patates kızartması döküyor. oyhhş o ne lezzet. başkları ile aynı tabaktan yediğim tek yemektir.
bu hareketin de bir adabı vardır. eğer canınız yemekten çekti ve yemek yeni pişmiş bir yemekse yapılacak hareket, temiz bir kaşık alıp, tencereye bandırmak suretiyle kaşığın hacminin üç katı yükle yükleyip, dökülmesin diye diğer elinizi de kaşığın altına koymaktır ve hemen akabinde o kaşığı temizleyip kaldırmaktır. böylece, tencerede koskocaman yemek herkese ikram edilebilir. o yemeği tek siz yiyecekseniz zaten daldırın gitsin, ikinci üçüncü kaşığı yiyebilirsiniz.
bir diğeri ise tencerenin dibini sıyırmaktır. bu öylesine kutsal öylesine tatlı bir harekettir ki. pilav ve tencere yemeklerinde en leziz kısmı dip kısmındadır zaten çünkü yemeğin yağı tuzu bu kısımdadır.yemeğe lezzetini veren de yağıdır. eğer muhallebi gibi sütlü tatlılıların tenceresi sıyırılacaksa, kardeşlerle kavga sebebi olabilecek eylemdir.
bunu yaparken tencerenin teflon, seramik ve granit gibi çizilebilir yüzeylerle kaplı olup olmamasına dikkat edilmelidir. mahvetmeyin güzel tencereyi, tahta kaşıkla işinizi görün.
nedense kimse görmeden gizli yiyen birisinin görüntüsü canlanır, pıtı pıtı ayak uclarında sağ sola bakıp mutfağa dalar, usulca, sessizce soğuk yemeğin olduğu tencerenin kapağını açar vee tahta kaşıkla dalar kalan yemeğe. canım tencerem, canım yemeğim. canım tahta kaşığım, makinaya koymayınız o güzelliğii.
Pirinç veya bulgur pilavı varsa ve tencerede az miktarda kaldıysa sürekli yaptığım durumdur. Tahta kaşık öylesine lezzet katıyor ki. Atalarımızın söylediği gibi pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

Çocuklar duymasın da evde mevlüt varken Haluk etli pilavın tadına bakayım diye girdiği mutfaktan midesinde koca bir pilav tencereyle çıkmıştı. Hep o sahne gelir aklıma.
Yapmışlığım vardır ne diyim. Ucundan bir tatmakla başlayıp bütün bir tencereyi yemeğe kadar. Tabii tencere boyutu da değişir. Misafirlik bir durum yoksa, eğlenceli oluyor.