the lobster


--- alıntı ---

Çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize The Lobster. Yalnız kalmış, ilişkisi olmaya insanların tutuklandığı, alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, ölümün kol gezdiği bir ormana sürgüne gönderiliyorlar.

--- alıntı ---

devamını gör...
filmde ilgimi çeken beş şey vardı.

1- insanlar arasındaki yakınlaşmanın tek ölçüsü, ortak fiziksel kusurlardı. miyoplar miyoplarla, topallar topallarla, sölükçüler sözlükçülerle haha vs.
2- şehirde hükmedenlerle ormanda isyan edenler birbirinin tıpa tıp aynıydı.
3- aşkın bir incelik yüzünden entrikanın sonu gelmiyordu, bayıcıydı lan.
4- yalnızlığı güzel anlatmış, iliklerinizde hissediyonuz.
5- komikti.
devamını gör...
(bkz: distopya)

burada anket yaptırıyor sitesi: http://thelobster-movie.com/

(bkz: crow)

if i end up l'll be a crow..

cok eglenceli..
tabii begin sonra secenekler..
next next next and bitiş...
devamını gör...
herkes bu kadar yalnızken nasıl herkes bu kadar yalnız sorusunu aşk ile bir dahi, bir dahi sorduran film. çok orjinal bir distopik konu. yalnızlığın ve hissizliğin hakkıyla anlatımı kolay sanılsa da daha zor bence zıddının anlatımından. film sırasında beynimin filmi izleyen kısmı dışındaki tüm kısımları insan ilişkilerini gözden geçirmekle meşguldü gayrıihtiyari. filmin sonu belirsiz bırakılmış, leziz olmuş. neye inanmak istiyorsak o şekilde doldurabiliriz, tıpkı hayatlarımızda ve ilişkilerimizde yaptığımız gibi.

biraz daha konuşursam spoilera girebilirim. ama rachel weisz'e değinmeden geçemem: insanoglu yaşlanıyor, zarafet baki kalıyor.

özetle, ben kendi listemde filmi 2015'in en iyisi seçtim rahatlıkla.
not: kötü yorumlara aldırmadan kendi gözünüzle izleyin.
devamını gör...
altı hafta sevgili bulamıyanları
özel bir makine yoluyla hayvana çeviriliyorlar.

sıkıcı salakça durağan.

bu lobster de ıstakoza döüştürülen bir salak.
evet güya bildiğin ıstakoz yapmışlar elemanı!
devamını gör...
pek ipucu yok ama filmde bekârlığın suç olmasını, evliliğin zor taraflarından dolayı artan yalnızlık nedeniyle oluşan insan neslinin tükenme tehlikesine karşı önlem olarak açıklayabiliyorum ben.

onun dışında, süper kahraman, uzay vs. haricinde hâlâ güzel filmler yapılabiliyor olması gayet güzel. hollywood'un zirveyi yaşadığı 90'lardan sonraki can çekişmesini gayet iyi gözlemleyebiliyoruz zira.

colin farell'ın senaryoları bilinçli ve özellikle seçtiğini düşünüyor ve geçirdiğim iki saate değdiğini düşünüyorum.
devamını gör...
dünyanın en saçma filmi bak yine aklıma geldi. filmin tarz olarak dram - komedi - bilim kurgu olarak çıkması ilgimizi çekmişti. bir de ispanyol yunan ortak yapımı olması tabi. kolin ferıl abimizi de merak edip akasya avm'de izlemiştik. normal salonda da yoktu. vip salonda kişi başı 34 lira vermiştik bu dandik film için. hem verdiğim paraya hem de ölen zamanıma acıdım.
devamını gör...
yunan yönetmen yorgos lanthimos tarafından çekilen 2015 yapımı bir filmdir.

--- alıntı ---

colin farrellben whishawrachel weisz ve lea seydoux gibi dünyaca ünlü oyuncuların bir araya geldiği film cannes film festivali jüri ödülü almıştır. konusu ve işlenişiyle distopya özelliği taşıyan film, günümüzün ikili ilişki anlayışına, modern dünyanın toplumsal kurallarına yapılan bir taşlama özelliğine sahip.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.