the lord of the rings

1 /
aslında bir çocuk hikayesi* olarak başlamışken birinci dünya savaşı'nın çıkmasıyla birlikte şekil değiştirmiş efsanevi seridir. serinin karanlık teması bu yüzden sanırım. bazı diyalogları da bu dönemi anlatması açısından çok müthiştir.

"Keşke bunlar benim zamanımda yaşanıyor olmasaydı" dedi Frodo. "Ben de öyle" diye cevapladı gandalf da. "ve bu zamanları yaşayan herkes öyle söyler. ama bu onlara ait bir karar değildir. bizim karar vermemiz gereken tek şey bize verilen zamanla ne yapacağımızdır" diye de ekledi."

altta da genç bir askerken çekilmiş fotoğrafı var.

https://i.hizliresim.com/4pp33D.jpg
Abartıldığı kadar iyi olan nadir şeylerden birisidir. Kurucusu tolkien adeta mevcut evrene meydan okuyabilecek yeni bir gerçeklik yaratmıştır. Belki kadın karakterler ilk iki eserde de daha ön planda olabilse daha da mükemmel olabilirmiş.
Ne elflerin, ne cücelerin, ne insanların, ne de büyücülerin değil, Baştan sona kendisinden beklenmeyecek kadar cesur ve sadık hobbit'lerin kahramanlık hikayesi.
kralın dahi "siz kimseye eğilmeyin" diyerek önlerinde diz çöktüğü hobbitlerin hikayesi.
Güzel masal. Yalan da olsa hoşumuza gideninden.
gözümüzün, gönlümüzün şifası olacak kadar iyi bir seridir. ancak gariban cücelere sempati besleyen düz adam samilerle burjuva elflere aşık olan melislerin ilişkilerine iyi gelmemektedir, gelmeyecektir.

not: elf grubu.
Başucu filmim. İçinden frodo bacaksızını çıkarıp attığınızda daha da mükemmel oluyor. Lotr sevipte frodo hayranı kimseye rastlamadım daha. Ayrıca sauron haklıydı..
"bir film cinsellik, çıplaklık içermiyorsa çoğunlukla kalitelidir. çünkü kendinden emindir. çünkü iddialı olduğu başka alanlar vardır." görüşüme destek veren serilerden biridir. ayrıca en sevdiğin 3 film nedir diye sorduklarında* lotr 1-2-3 diyorum direk. fakaaat... aşağıdakini kim yaptı ulan?şunu da unutmamak lazım.

https://i.hizliresim.com/2PFoAB.jpg
her ay düzenli olarak seriyi tekrar izlediğim film. annem ve babam beni ciddi ciddi psikoloğa götürmek istiyor.. g.o.t dizisini bile bir kere izledikten sonra tekrar izlemiyorum ama bu film abi bir başka. yapımda ve yayında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
yok iki gözüm, yerini hiçbir şey tutmuyor. yağmurlu bir sabahta tom bombadil'in evinde ekmeğe sürülen tereyağı ve balın aşığıyız biz.