The Lord of the Rings: The Rings of Power

1 /
Sekiz bölümü iki günde bitirdim, en çöp hali bile izletiyor; en çok üzüldüğüm şey koskoca galadriel'i düşürdükleri o içler acısı durum oldu, cate blanchett'in yerini elbette kolay kolay kimse dolduramaz ama oyuncu seçimi ve yaratılan karakter ergen bir kızdan fazlası değildi.
7. bölümü izlemedim. sağdan soldan okudum. spoiler falan artık önemli değil zaten. ve okuduğum kadarıyla 7. bölüm en rezil bölüm olmuş. abi yani aslında wheel of time'dan belliydi be olacaklar. boşuna heveslenmişiz. aha yedi lira doksan kuruşluk aboneliğimi de iptal ediyorum. şimdi keltoş düşünsün.
bize orkların evcimen olduğunu gösteren dizi. onlarda canlı onlarında yaşamaya hakkı var dedirtecekler bize az kaldı. galadriel de faşist insanları yerinden yurdundan ediyor. yazıklar olsun.
ilk sezon itibarı ile beğendim. son 3 bölüm özellikle kendini izletti.

tabii savaşlar vb çok mütevazi, bütçe meselesi herhalde. cgi da ucuz asşında, neyse.

galadriel reisi severiz, severiz de; girl power şeysi gene sırıtmış biraz, yok kraliçe, yok ekmekçi teyze köyü kurtarıyor falan.

bir şeyin doğallığını bozmamak lazım.

cpt marvel, wonder woman, eowyn, tauryn, galadriel, arwen; hiçbiri sırıtmaz. onların kahramanlıkları, hikayaye katkıları, olaylara yön vermeleri; öyküdeki varlıkları ile bir bütündür.

kadın kadın, erkek erkek işte ya; illa biri üstün olmak zorunda mı?

bir türlü odaklanamadığım dizi. gerçi ilk bölümü seyretmedim ikinci bölümden başladım. ilk bölümün özetini seyrettim. şeniden şans vereceğim. ama sanki yüzüklerin efendisi serisini yeniden seyretmem gerekiyor gibi hissediyorum. çünkü unuttuğum baya şey var.
ayrıca siyahi elf var.
dizinin adı the girls of power olsaymış sırıtmazmış. bu ne sjwdir birader yeter artık. hayır aslında bunların sıkıntısı güçlü kadın imajı da değil. çünkü orta dünyada çok güçlü kadınlar var zaten. ama! tolkien'in dünyasında kadınlar "kadın". kadın olarak güçlüler. bunlar kadınları erkekleştirmek istiyorlar. savaşçı kadın, komutan kadın, cesur kadın, kodumu oturtan kadın, kelle koltukta savaş meydanında kılıç sallayan kadın.

------------- spoiler -------------

ama hüküm dağının patladığı sahne iyiydi bak. onun dışında senaryo yine saçmalıklarla dolu tabi, her zamanki gibi. nümenor çetesinin* ork saldıran köyü konum atmışlar gibi bulması falan. yok saçmalıkları göz ardı etmeye çalışıyorum ama acayip büyük hatalar yani çok sırıtıyor. böyle bariz lönk gibi senaryo hataları milyar dolarlık dizide aşırı sırıtıyor.

------------- spoiler -------------
galadriel ablam, insan kral abim -abi deme lazım olur- ve elflere sadık komutan ve onun naip kraliçesi gibi güçlü güzel karakterler barındırıyor. kılayak ve yanlarındaki devi henüz çözemedim ama onları da izlemesi zevkli. öyle lotr geçmişi çok sağlam biri olmadığımdan belki, ben beğendim diziyi. sarıyor.