the mandalorian

1 /
öncelikle sonundan başlayalım.

3.sezon boba fett'in kitabı diyor. jenerik sonrası sahnesi koymaları ilginç olmuş. fazla detay vermeyeyim; ama açıkçası bunun babası olacak jango fett obi van üstada kamino'da posta koydu hatta neredeyse denize düşeyazdı adamım. dolayısı ile hiç sevmem kendisini. babasını da sevmezdim. gerçi jango'nun ölümü ve bunun boba'nın gözünün önünde olması pek hoş olmadı.

finalde eski dostun en sevdiğim halini görmek güzel oldu. istemsizce selam çaktım, mutlu oldum resmen.

x wingle adamın gemisini nasıl buldu bilmem.

dizi ile ilgili, kullanılan mekanlar, gemiler, yaratıklar, teknoloji vb hep 4-5-6 yı yansıtıyordu, bu açıdan çok sevdim. hikaye küçüktü, insanlar küçüktü. ayrıca orada olan olayların evrendeki başka insanlar üzerindeki etkilerini izlemek falan da hoştu. first order'ın temellerinin atılması, hikayenin geçtiği süreç vb. dedi ya ben nasılsa onun kanını aldım mof gideon. artık oradan mı çıktı snoke denen moron karakter.
son bölümünü geçen cumartesi günü izledim. adına yakışır güzel bir final bölümü oldu. En kısa zamanda 3.sezonu bekliyoruz. Dizininin yapımcı ve senaristi olan jon favreau filmlerini yapmadan önce resimlerini çizdiği çok güzel bir deftere sahip. büyük ihtimal dizi sonunda çıkan jenerik resimlerinin güzel olmasında kendisininde payı var.
Başlığını açmama rağmen, hazır 2 sezon stok bölüm oluşmuşken ancak izlemeye başladığım dizi.
Star wars evrenine derinlemesine hakim olmayan herkesi içine çekebilecek bi kurgusu var. Bir kelle avcısının hikayesi, sizi star wars lore'una, bin tane gereksiz terime boğmadan anlatılıyor.
Bölümler yaklaşık yarım saat, filmlere oranla düşük bütçeli ancak cgi'lar ve ortamlar hiç sırıtmıyor, film ayarında. Netflix görsel efektleri çiğliği yok.
Ana karakter aşırı karizma, eniği aşırı sevimli.
Henüz 2. Sezona başlamadım ama ilk sezondan daha iyi olduğu söyleniyor.
Bir de kapanış jeneriğindeki çizimler şahane. Resmen adamlar diziyi çizmiş sonra kameraya almışlar.
2 hafta önce başlayıp bugün itibariyle 2. sezonunun sezon finalini izlediğim güzide dizi. açıkçası dizi konusunda çok güvendiğim insanlar ilk sezondaki birkaç yanıltıcı durumdan dolayı diziyi kötüleseler de, star wars evreni daha iyi nasıl anlatılabilirdi bilemiyorum. star wars evreni bize genel olarak güçteki dalgalanma olarak bahsedildi fakat hep siyah ile beyazlardan birisiydin. gri bölgede han solo vardı fakat o da beyaz olmuştu. filmlerde siyah ve beyaz dışındaki renklere yer verilmiyordu kısacası. bu film star wars evrenindeki gri alanı öyle bir anlatmış ki, bir anda hepimizin aynılığı konusu açılınca "bir başkadır" izliyorum sandım.* sezon finali de çok güzel bitti. 2. sezonun 1. sezondan daha güzel olması da ilginç. gelecek seneye kadar bekleyelim bakalım.
sürpriz sonlu bir 2. sezon finali yapan dizi. son star wars filmlerinin pisliğini bu canım dizi temizleyecek gibi. işin yoksa otur 3. sezonun gelmesini bekle.
star wars evreninin en sevilir yanını bize gösteren dizi. bazen fantastik bir filmdeki evreni seversin ve keşke buradaki at olsam dersin ya.* işte o at olduğun dizi. dur dur kişneme, sadece gündelik olayların nasıl olduğunu biraz da macerayla görmek istiyorsan izle diye dedim.
oğlum neden söylemiyorsunuz lan 2. sezon bitmemiş daha? kaldım öyle gün tutulmasına takılmış ayçiçeği paraziti gibi.

neyse; ilginç bir şey, bölümleri yönetenler arasında bir ben yokum.

oyuncular da ilginç;

carl weathers ( apollo creed), nick nolte, emily swallow (supernatural darkness - omnipotent olan), ming wa-wen (kim olduğunu hatırlamıyorum ama görseniz haaaa dersiniz, böyle uzay gemisi pilotu gibi bir şey), katie sakchof (battlestr galactica new g. starbuck), Richard ayoade (the it guys adlı İngiliz komedisinde yardıran eleman), clancy brown (the the shawshank redemption da andy nin parasını kurtardığı zalim gardian), titus welliver (standart kirli fbi ajanı, tüm transformers ve benzeri filmlerde oynar), john beasley (bu da ünlü bir abimiz), Michael biehn( terminator 1, asıl kyle reese), rosario dawson (deja vu vb cümle filmlerde gördüğümüz esmer güzel bayan, asoka tano), jon favreau vs.
evet, ilk sezonu bitirdim.

güzel, mini dizi tadında, tahminim altıncı bölümle yedinci bölüm arasında geçiyor. efektler bir dizi için bayağı iyi.

yalnız sezon finali çok başarısızdı. yüz tane trooper sıkıştırmışsın, öyle havalı giriş de yapmışsın; sith misin ne ayakın, vader'ın gemisinin grisi altıgit ş akşama kadar vakit veriyormuş vb. ulan yardır gitsin çocuk gemiyi kendisi mi kullanacak. oraya kadar idare ederdi.

neyse, yarın da ikinci sezonu balarım.