the platform

1 /
filmler hakkında kısa yazamayan ben çok kısa yazacağım. sistem-mistem eleştirisi yapan böyle filmlerde, hiçbir zaman çözüm ve yöntem önerilmez. önerilmek istenmez ya da izin de verilmiyor olabilir. içinde yüzdüğümüz -kendilerine göre- b.k havuzuna sadece biraz daha kürek sallarlar. yoksa neden havada kalsın finali..
Bu filmin finaline tatmin etmedi, belirsizdi diyen insan benim gözümde imdb +7 film arayan insanın ta kendisidir. şimdi metaforik olarak mutfak Tanrı, platform insanlık falan diye felsefe parçalamayacağım çünkü böyle şeyler migrenime gelmiyor. Ama şunu söyleyebilirim kesinlikle sağlam film. Özellikle çalmaya başlayınca elde pilav, ağızda şapırtı canlandırtan müzik cuk oturmuş. gel gelelim eleştirel yanlarına. spoiler dır,izlemeyen bir zahmet.

bir filmin netflix olduğunun en büyük işareti olan eşcinsel,trans vs birey nerede çıkacak diye beklerken şaşırtmadı geldi. mis gibi sosyolojik mesaj vardı niye onu da katıyorsun. Tamam bir mesaj güdülüyor olabilir ama bunu zorlama bir şekilde niye sürekli gözümüze sokuyorsun. Mesaj mesaj üstüne biniyor "ne ealaka?" dedirtiyor. He beklenti boşuna çıkmıyor tabi bu da bu platformun kendi içindeki tutarlılığını gösterir ya neyse. Benlik değil şahsen. İzleyeceğim filmde üst üste bu kadar şeyin göze batırılmaya çalışılması senaryodaki basitlik olarak görülüyor gözüme. burada Netflix'in kalbi bir çıt etti, duydum

İkincisi zaman kavramı biraz tutarsız. 6 ayı hesap ediyorsun ana karakter 4. ayda tükendi zaten ama o ay hortlaklarından birisi "1 ay kaldı" diyor. çeviri hatası mı var bilmiyorum ama genel olarak da zamanın geçişine dair kısımlar tatmin etmedi. Film 1.5 saat. 2 saat yapıp biraz daha gerilebilirdik aşk olsun. dayanırdık yani biraz daha masaya falan.

bir de tavuktan, balıktan bonfile çıkarır gibi adam/madam kesilen sahneler de eh yani. ne bileyim yamyam ya da cani değilim ama gerçekçilik yoktu be kardeşim. 1 ay duran beden o halde mi kalır Allah aşkına? neyse şu an aklıma gelenler bunlar. bunlaeın haricinde başarılıdır. özellikle tekrar yükselen platform oldukça ikonik bir görüntüydü.
az önce bitirdim. konuşmalar üzerinden yürüyecek bir film zannederken bol bol ketçap kullanmışlar maşallah.* güzel bi sistem eleştirisi olmuş. hadi şimdi o ışıltılı , bencil hayatlarımıza dönebiliriz. he bi de kurtarıcı bekleyelim bi şey yapmayalım böyle oturalım tamam ?
verdiği mesaj vs. 10 yaşında çocukların dahi bildiği, farkında olduğu şeyler. evet insanoğlu aç gözlü, bencil, şiddete meyyal bi yaratık. bu konuda güzelleme yapmayacağım. yine de bu bilindik insani eksikliklerimizin, ahlaksızlıklarımızın çarpıcı şekilde göze sokulmasını seviyorum.

film olarak gayet güzeldi, en azından sonuna kadar sıkmadan izletti. sonu havada kaldı belki ancak bu tarz bi kurgu senaryonun bi yere bağlanmaya çalışılması filmi aşağı çeken bi hamle olurdu. ispanyol sinemasına aşina olanlar da içerdiği aşırı şiddeti yadırgamayacaktır. atmosfer olarak da cube filmini hatırlattı. netflix işi olduğu için haliyle reklamı çok yapıldı, ben gibi beklenti olmadan izlenirse daha fazla keyif alınacağını düşünüyorum.
1 buçuk saatlik boşluğunuz var ve bunu öyle böyle değerlendirmek istiyorsanız izlenebilecek filmdir.
filmi izlemeden önce yok şöyle iyi böyle müthiş diye güzellemeler gördüm ve sonunda bu muymuş yani? dedirtti.

netflix reklamı olmasa izlenmenin binde biri olmaz ve bunca şişirilmezdi.
izlemesem de olurmuş, geçiniz efendim.
Birbirini tanımayan insanlardan oluşan bir hiyerarşik düzende üsttekilerin alttakileri nasıl ezdiğini gösteren film. İnsanların içindeki bencillik tam anlamıyla gösterilmiş.

Bence gösterilen sistemdeki en büyük eksik farklı katlardaki insanların iletişim kuramamaları. Her ay platformdaki katlar değişiyor. Bir ay üst katlardaysan diğer ay alt katlarda oluyorsun. Bir ay karun kadar zengin diğer ay açlıktan intiharın eşiğine geliyorsun. Durum böyleyken platformdaki insanların iletişim kurup kolektif bir çabaya girememeleri garip geldi. Herkes mi bir önceki ay ne kadar aç olduğunu unuttu? Koca platformda insanları örgütleyecek lider ruhlu bir insan yok mu?

--! spoiler !--

Şefin yemekte kıl bulup mutfaktakileri azarlaması çok ilginçti. Millet açlıktan insan eti yiyorken adam yemekteki kıla takıldı.

--! spoiler !--