toksik olumluluk

1 /
eskiden polyanna prensibi diye adlandırılırdı. şimdi toksik olumluluk diye bir kavram daha çıkarmışlar. aralarında bir ayrım var mı bilgim yok tabii lakin toksik kelimesi de son zamanlarda dahil oldu zaten gündelik hayatımıza. yeni sistemler, kavramlar, davranım biçimleri....

daha mitoloji okumayı bitirmediydim.
hiç sevmediğim, sinir katsayımı artıran durum. o kadar "mutlu ol, pozitif ol, gülümse, hayat güzel" mesajı olan bir yerde, insan kendisini bile suçluyor bazen mutlu olamadığı için. devamlı mutlu olunmaz, mutluluk da duygulardan bir duygudur. bazen olumlu bakmak bazı şeyleri düzeltmeye yetmiyor. oturup bir rahatça üzülsem, kızsam, canım sıkılsa; daha rahat ederim ben.
Günümüzün pollyannacılığıdır. Hayatta başına gelen her şeye olumlu bakan insan eylemidir. Tamam hayata olumlu bakalım ama her şeye değildir bence. Bu durum insanın doğru ile yanlışı ayırt edememesine yol açmaktadır ve zarar verir.
Bir ara istemeden yaptığımı fark ettiğimde çok sarsılmıştım. Berbat hissetmiştim. Yine kendim maruz kalınca anladığım durumlardan biri. Zannediyorsun ki o sırada o insanın gözünden bir perde kalkıverecek, hayatın iyi yanlarını görmeye başlayacak. Daha hazır değil ki o duygudan çıkmaya. Bunu göremezsen yapmış olduğun o konuşmalar o insanı daha kötü, belki beceriksiz hissettirmekten başka bir işe yaramıyor aslında. Merhametle, iyi bir şey yaptığını düşünürken aslında kötülük yaptığını anlamak tokat gibi patlıyor insanın yüzünde.

Bunu fark ettim edeli daha çok kendimle ilgilenmeye çalışıyorum. bir şeyler anlatmak, fikir almak isteyen olunca da haddimi aşmadan konuşmaya, kelimelerimi çok dikkatli seçmeye çalışıyorum. İnşaallah becerebiliyorumdur.
ales 2021 sınavındaki bir paragraf sorusunda kendisinden bahsedilen kavram. her şeye olumlu tarafından bak pollyannacılığının eleştirildiği paragrafta toksik olumluluğun empati eksikliğinden ileri geldiği belirtilmiştir.