total recall

1 /
Çekim zamanına göre en büyük bütçe ile çekilen film unvanını kazanan Total Recall 236 milyon dolarlık gişe ile de büyük başarı yakalamıştır. Üç dalda oscara aday olan yapım, özel efekt kategorisinde heykelciği kazanmıştır. Özellikle animatronik efektleri ile hala güzel görünen filmde birçok sahnelşer harikadır. Mesela metroda kaçarken xrayden geçilmesi ile silahların ortaya çıkması (günümüzde kullanılmaya başlanan bir teknoloji), hava alanında kadın kılığına giren Arnold’ın foyasının ortaya çıkması, kadim marslıların makyajları v.b...
paul verhoeven abinin bunun 3 sene öncesinde çektiği ilk (bkz: robocop) filminin felsefi açıdan daha derin olduğunu yazmıştım. hala aynı düşünmeme rağmen inandırıcı kanıtlarla quaid'in gerçekten de recall firmasının müşterisi olarak beyne yüklenmiş bir senaryoyu yaşadığı tezine dair yazıları okuyunca bu filme bir kez daha şapka çıkarttım.

peki filmin başında quaid'in rüyasında gördüğü mars'ta el ele tutuştukları sahneyi filmin sonunda yine görmemiz bir tesadüf mü. bence quaid yani arnold, recall'un sürekli müşterisi ve sarışın sharon stone'dan sıkıldıkça hayalindeki mars'a kaçamağa gidiyor.
1990 yılında paul verhoeven tarafından çekilmiş, arnold schwarzenegger'in ve sharon stone'un rol aldığı, 2084 yılında geçen bi kurgu-bilim filmidir. ayrıca, türkiye'de "gerçeğe çağrı" ismiyle gösterildi. 90 lar kült filmlerinden diyebilirim.
imdb puanını haketmeyen bir yapım bunu belirtmek git film yer yer sıkıyor ama genel itibariyle iyi bir yapım.senaryoda mantık hataları var ama görsellik ve c.farrel için izleyin diyorum.
90 yapımı orijinal versiyonu Türkiye'de Gerçeğe Çağrı adıyla gösterilmiştir. bir nesil çocuklarının zihninde feci izler bırakmıştır, özellikle bir adamın karnından çıkan başka bir adam * ve Mars yüzeyine fırlatılan iki insanın yüzlerinin şişmesi sahneleriyle. yetişkinler de uzun süre filmdeki gerçeklik sorgulaması üzerine kafa yormuşlar ve çocuklarını da buna davet emişlerdir * * *